Про це пише видання Kathimerini.
Відповідна розмова між президентом Кіпру Нікосом Христодулідісом та президентом США Джо Байденом відбулася під час жовтневої зустрічі у Вашингтоні. Тоді особливу увагу приділили модернізації оборонного потенціалу Кіпру для відповідності стандартам НАТО.
На думку видання, саме те, що у Кіпру є необхідна інфраструктура і потенціал робить країну привабливою для Вашингтона. Крім того, Кіпр звернувся до США з проханням про закупівлю військової техніки, а також висловив бажання відправляти своїх офіцерів Національної гвардії на навчання в американські військові академії.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив наявність у Кіпру довгострокового і стратегічно обґрунтованого плану щодо інтеграції в НАТО. За його словами, у Вашингтоні цей план називають «безпрограшним варіантом». Ключовими елементами плану є прогрес у кіпрському врегулюванні та поліпшення відносин між Кіпром і Туреччиною.
Нагадаємо, з 1983 року Кіпр в результаті конфлікту між грецькою і турецькою громадами був розділений на дві частини — південну і підконтрольну Туреччині ніким більше не визнану Турецьку Республіку Північного Кіпру (ТРПК).
Сьогодні Республіка Кіпр у грецькій частині острова — член Євросоюзу, 20 відсотків її ВВП дає туризм. А Північний Кіпр перебуває під міжнародним ембарго.
Туреччина формально не проти обʼєднання Кіпру. Але є кілька каменів спотикання. Перший — це статус турецьких солдатів на острові. Турецький військовий гарнізон у ТРПК налічує понад 40 тисяч людей. Анкара хоче їх залишити, а уряд Республіки Кіпр вимагає негайного виведення. Остання спроба переговорів про обʼєднання наприкінці 2019 року зірвалася через заяви Туреччини про те, що вона хоче побудувати військово-морську базу на території ТРПК.
Другий фактор — біля берегів Кіпру знайшли великі запаси газу й нафти. І в разі обʼєднання острова Туреччина може втратити до них доступ. А так турецькі компанії вже отримали «дозвіл» на розробку від невизнаної ТРПК. Військові кораблі Туреччини не пускають на кіпрський шельф європейських бурильників. Цим незадоволені греки-кіпріоти, Євросоюз і навіть США.