Високопоставлені чиновники національної безпеки США розмірковують про виключення угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ). Про це пише Politico.
Раніше стало відомо, що Велика Британія може розглянути питання про зняття заборони на діяльність сирійського угруповання «Хайят Тахрір аш-Шам».
Повалення режиму Асада завдало сильного удару Ірану та Росії, які підтримували режим Асада для власних геополітичних інтересів. Значну роль у цьому зіграла «Хаят Тахрір аш-Шам» та її лідер Абу Мохаммед аль Джулані.
Проте зараз США визнають ХТШ терористичною організацією, а у 2017 році пропонували $10 мільйонів за інформацію про Джулані, якого визнають «особливо небезпечним терористом».
У Вашингтоні точаться запеклі дебати про те, що робити з «Тахрір Аль-Шам», за словами чотирьох нинішніх і колишніх американських чиновників, знайомих з дискусіями, і всім їм було надано анонімність для обговорення внутрішньої політики.
«Йде величезна боротьба за те, щоб з’ясувати, чи можемо ми і коли виключити Тахрір Аль-Шам зі списку», — сказав один з нинішніх чиновників.
Відповідно до американського законодавства, державний секретар США може оголосити угруповання іноземною терористичною організацією (FTO), якщо воно займається тероризмом та загрожує безпеці США. Позначення FTO дозволяє переслідувати групу та її активних прихильників, а ще вводити санкції.
Організацію можуть виключити зі списку FTO, але таке рішення часто ухвалюють лише після тривалих обговорень. Крім того, пише Politico, на цей крок важко зважитися політично: жоден президент не хоче, щоб його вважали тим, хто дав терористам повну свободу дій, передчасно знявши позначку FTO.
Politico зазначає, що у Вашингтоні ніхто не шкодує про падіння режиму Асада в Сирії. Але розмірковують, чи є керівник ХТШ аль Джулані «поміркованим перехідним лідером», як він про себе каже, чи «вовком в овечій шкурі».
«Багато угруповань говорять правильні речі, приходячи до влади, тому що вони стурбовані її крихкістю. А потім, консолідувавши владу, вони зосереджуються на реалізації своєї ідеології», — сказав колишній посадовець Адміністрації президента США Дональда Трампа Габріель Норонья.
Колишній головний спецпредставник Держдепартаменту боротьби з тероризмом Натан Сейлз закликає оцінювати Джулані «за ходом його карʼєри», а не за те, що він зробив за останні місяці.
Поки що в адміністрації Джо Байдена зайняли вичікувальну позицію, заявивши, що стежитимуть за тим, що робитиме ХТШ.