У Європейському Союзі планують побудувати супутникову мережу IRIS2, що складається з 290 супутників, яка забезпечить  зашифроване глобальне інтернет-з’єднання.

Мета проєкту — створити європейський альтернативний варіант для Starlink Ілона Маска, яка наразі має понад 6000 супутників і обслуговує клієнтів у близько 100 країнах, повідомляє Bloomberg.

На початку тижня ЄС підписав контракти про старт робіт над IRIS2, яка матиме багатоорбітальну мережу і стане повністю функціональною до 2030 року. План здійснюється через державно-приватне партнерство.

У будівництві супутникової мережі візьмуть участь три компанії: люксембурзька SES SA, французька Eutelsat SA та іспанська Hispasat SA. ЄС інвестує 6 мільярдів євро, компанії — 4,1 мільярда євро, а Європейське космічне агентство виділить 550 мільйонів євро. Контракт триватиме 12 років, і частина інвестицій залежатиме від схвалення держав-членів Євросоюзу.

Андрюс Кубілюс, новий комісар блоку з питань оборони та космосу, назвав рішення «великим кроком вперед» для безпеки та оборони блоку, заявивши, що Європа перебуває під загрозою, у тому числі через глушіння навігаційних сигналів Росією.

«Під час війни ми не можемо дозволити собі втратити зв’язок», — сказав він.

«У галузі є такий наратив, що Starlink переміг, а всі інші мертві, чи не так? Це неправда», — заявив головний виконавчий директор SES Адель Аль-Салех в інтерв’ю Bloomberg.

«Вони вкладають великі гроші, тому з ними дуже складно конкурувати. Однак кожна країна і кожен народ хоче мати суверенітет і незалежність. Навіть невеликі країни прагнуть запустити супутник», — додав він.

Аль-Салех сказав, що контракт на IRIS2 дозволить таким компаніям, як SES, яка розробляє супутники, що працюють на вищій орбіті, ніж Starlink, процвітати завдяки тому, що ЄС є їхнім «основним клієнтом».

SES та іншим компаніям також буде дозволено продавати частину своїх послуг комерційним клієнтам, при цьому представник Європейської комісії заявив, що близько половини пропускної спроможності угруповання буде зарезервовано для урядової діяльності.

Нагадаємо, що компанія Ілона Маска SpaceX підписала контракт з адміністрацією США щодо розширення доступу України до системи Starshield — вдосконаленої та більш захищеної версії Starlink.