Про це йдеться у статті розслідувачів Юрія Ніколова та Марини Ансіфорової.

У січні 2024 року міністр оборони Рустем Умєров обрав керівником державного підприємства «Агенція оборонних закупівель» (АОЗ) Марину Безрукову. Вона мала хорошу репутацію в іноземних партнерів та антикорспільноті завдяки попередній роботі в НЕК «Укренерго».

У листопаді Рустем Умєров попросив уряд забрати з бюджету Міноборони 23 млрд грн і віддати їх Державній прикордонній службі. Бо прикордонники якраз напередодні отримали комерційну пропозицію від польської фірми Phu Lechmar на поставку різних мін і снарядів до 100 млрд гривень.

В агенції на той момент на рахунках цієї сотні мільярдів не було. Було лише 23 млрд грн, які перебували в оперативному розпорядженні та були вже заплановані на контракти, які агенція мала укласти до кінця року.

Як потім написала нардепка Олександра Устінова, ці мільярди АОЗ нібито не встигала освоїти. Мовляв, зриваються поставки снарядів і мін.

Тож 29 листопада уряд за поданням міністра оборони віддав гроші прикордонникам. У понеділок зранку вся сума була перерахована за 100-відсотковим авансом.

“Це суперечить усім нормам і практикам закупівель зброї, що лежить на складах, а не перебуває в виробництві. Бо коли зброя лежить, то немає проблеми її привезти й отримати оплату, — достатньо лише заплатити певний символічний аванс. А коли зброю тільки збираються виробляти, то справді потрібен значний аванс на закупівлі сировини, обладнання тощо”, — наголошують автори публікації.

Але Lechmar є посередником без власного виробництва. Це давно існуюча компанія. 2019 року вона постачала товари «Укрспецекспорту». А наприкінці 2023-го уклала контракт з Агенцією оборонних закупівель на поставку артилерійських снарядів приблизно на 3 млрд гривень.

Це було в той період, коли в Україні вирував скандал з аферою компанії «Львівський арсенал». Вона ще за часів міністра оборони Олексія Резнікова отримала повну передоплату в сумі 1,5 млрд грн за поставку снарядів з Європи, але не поставила їх.

За це СБУ тепер переслідує екскерівника Департаменту військово-технічної політики Олександра Лієва та Олексія Хорошаєва. Це колишній працівник спецімпортера «Прогрес», який давно перейшов у приватну компанію Sevotech, що і мала поставити боєприпаси «Арсеналу». Слідство вважає його організатором оборудки, і нещодавно Хорошаєва затримали в Чехії.

Тоді агенція безпосередньо в контракті прописала, що всі гроші за снаряди польська фірма отримає тільки за фактом поставки.

Вже за місяць Lechmar почала зривати графік поставок через якісь проблеми з підривниками для снарядів. А ще через місяць фірма повідомила, що перепродала снаряди іншому покупцю, тому розриває контракт з АОЗ.

Після цього Lechmar надіслала пропозицію прикордонникам.

За даними журналістів, у початковій комерційній пропозиції ціни було завищено у півтора раза порівняно із закупівельними цінами Агенції. Але компанія отримала 100-відсотковий аванс за боєприпаси і має поставити їх вже у січні 2025 року.

“Тобто саме у ці дні якісь неймовірні ешелони з сотнями тисяч мін і снарядів уже мають прибувати в Україну”, — вказують розслідувачі.

Водночас у Польщі було засновано благодійну фундацію «Лехмар», яка оголосила збір позашляховиків для України. Невідомо, скільки всього і кому ця фундація передала. Але на сайті вказано що фонд передав по два позашляховики для Державної прикордонної служби, Міноборони і Нацгвардії.

На початку грудня в Києві було зареєстровано ТОВ «Лехмар Київ». За даними LIGA 360, його основними власниками стали представники польської материнської компанії Марта Ковальчик і Анджей Пекала. Півтора відсотка статутного капіталу української ТОВ відійшло непублічним бізнесменам із Києва — братам Сергію і Олегу Єрьоміним.

У Сергія Єрьоміна є ще одна компанія — ТОВ «Спецекспоресурси», основним видом діяльності якої є «виробництво зброї і боєприпасів». Директором цієї фірми, як і «Лехмар Київ», є Костянтин Бучок. Єрьомін і Бучок також присутні у «Благодійному фонді «Душа та серце з Україною!», перший як співзасновник, другий знову як директор.

За даними LIGA 360, cпівзасновником цього фонду є ще один благодійний фонд — Nadační fond rozvoj budoucnosti Ukrajiny з Чехії, а вищезгаданий організатор 1,5-мільярдної оборудки з «Львівським арсеналом» Олексій Хорошаєв очолює наглядову раду цього чеського фонду і раніше був у числі його фундаторів.

Нагадаємо, Наглядова рада Агенції оборонних закупівель подала міністру оборони Рустему Умєрову рекомендацію продовжити на один рік контракт з чинною директоркою агенції Мариною Безруковою, враховуючи її роботу та потребу в стабільному управлінні під час війни.

Безрукова стала очільницею Агенції оборонних закупівель у січні 2024 року. Як повідомляє Центр протидії корупції (ЦПК), у вересні 2024 року міністр оборони Умєров планував звільнити її й призначити на цю посаду нардепку від партії “Голос” Олександру Устінову. Коментуючи цю інформацію, Устінова сказала, що восени 2024 року кандидатур на посаду директора АОЗ було дві – вона та заступник директора Агенції оборонних закупівель Артем Ситник.

14 січня на “Українській правді” вийшов великий блог Устінової із критикою нинішнього керівництва АОЗ і його роботи.

“Як би прикро не було це визнавати, але агенція в нинішньому керівному складі не може впоратися із завданням, покладеним на неї. Замість контрактів – постійні скандали і злиття інформації, назв компаній, які часто пов’язані з іноземними спецслужбами і тягнуть нам те, що не мали б. Весь світ дізнається з начебто закритої інформації ціни, за якими ми купуємо і в кого. Це неприпустимо в воєнний час, бо це нічим іншим, окрім як підіграванням ворогу, назвати не можна”, – написала Устінова.

Устінова заявила, що АОЗ використала лише третину бюджету до кінця року й у грудні активно освоювала кошти й уклала великі контракти.

В інтерв’ю “Українській правді” 19 січня Безрукова заявила, що слова Устінової — маніпуляція.

“Це кричуща маніпуляція або елементарне нерозуміння процесів. Ми працювали згідно з планом асигнувань, і велика частина бюджету була запланована на грудень. Мені важко оцінити рівень компетенції людини, яка дозволяє собі такі заяви, але я підозрюю, що вони були зроблені з метою дискредитації”, – прокоментувала вона заяву народної депутатки.

Також додала, що має інформацію, що Устінова претендує на посаду директорки АОЗ. Безрукова повідомила про намір залишитися на посаді та продовжувати реформування системи оборонних закупівель.