Про це розповів кіномонтажер Давід Янчо в інтервʼю RedShark News.

«Бруталіст» — американо-англо-угорський історичний кінофільм, зрежисований Бреді Корбетом, прем’єра якого відбулась 1 вересня 2024 року. Розповідає про угорського архітектора Ласло Тоте, який переїжджає до США в повоєнні роки. Головну роль виконав Едріан Броуді.

«Я є носієм угорської мови і знаю, що це одна з найскладніших мов для вивчення вимови. Навіть з угорським походженням Едріана (мати Броуді — угорська біженка, яка емігрувала до США у 1956 році) — це не так просто. Це надзвичайно унікальна мова. Ми тренували (Броуді та Фелісіті Джонс), і вони виконали неймовірну роботу, але ми також хотіли вдосконалити її так, щоб навіть місцеві жителі не помітили жодної різниці», — розповів кіномонтажер Давід Янчо в інтервʼю RedShark News.

Потрібні були налаштування, щоб покращити конкретні літери голосових звуків. «Якщо ви походите з англосаксонського світу, певні звуки може бути особливо важко сприйняти. Спочатку ми спробували ADR ці складніші елементи з акторами. Потім ми спробували повністю ADR їх з іншими акторами, але це просто не спрацювало. Тож ми шукали інші варіанти, як це покращити».

Броуді та Джонс були повністю залучені до процесу під керівництвом Respeecher, який розпочався із запису їхніх голосів для керування штучним інтелектом угорської мови. Янчо також додав свій голос до моделі штучного інтелекту, щоб покращити складний діалект.

«У більшості їхніх діалогів угорською мовою є частка моєї мови. Ми дуже обережно ставилися до збереження їхніх текстів. В основному це просто заміна букв тут і там. Ви можете зробити це в ProTools самостійно, але у нас було так багато діалогів угорською, що нам справді потрібно було пришвидшити процес, інакше ми б і досі листувалися поштою».

GenAI також використовується наприкінці фільму в епізоді на Венеційській бієнале, щоб створити серію архітектурних креслень і готових будівель у стилі вигаданого архітектора. Загальний ефект настільки вражаючий, що ви можете зазирнути до Вікіпедії, щоб перевірити, чи існував Ласло Тот.

«Говорити про штучний інтелект в індустрії суперечливо, але так не повинно бути, — визнає він. «Ми повинні вести дуже відкриту дискусію про те, які інструменти може надати нам штучний інтелект. У фільмі немає нічого такого, що не було б зроблено раніше. Він просто робить процес набагато швидшим. Ми використовуємо ШІ для створення крихітних деталей, на знімання яких у нас не було ні грошей, ні часу».

Нагадаємо, що Гільдія сценаристів США оголосила номінантів 2025 року. Як і в попередні роки, суворі правила відбору WGA призвели до деяких гучних винятків. Оригінальні сценарії, зокрема”Все, що ми уявляємо як світло”, “Бруталіст” та Hard Truths, були визнані неприйнятними, як і адаптовані “Думками навиворіт 2” та “Втеча від себе”.