Про це повідомляє FT.

Торік німецька національна енергетична компанія Sefe закупила 58 вантажів російського СПГ через французький порт Дюнкерк — це понад у шість разів більше, ніж у 2023 році, йдеться у звіті неурядових організацій.

Міністри енергетики Бельгії, Франції та Іспанії, чиї порти приймають вантажі з російських СПГ-танкерів, наполягають, що лише незначна частина газу, яка прибуває до цих портів, використовується їхніми країнами. За словами міністрів, більша частина цих СПГ-поставок транспортується до інших країн ЄС. У листопаді 2024 року Німеччина наказала своїм державним терміналам не приймати прямі вантажі російського СПГ.

Німеччина заборонила імпорт російського СПГ через свої порти. Але імпорт, який офіційно надходить з Франції та Бельгії, насправді частково складається з російського СПГ, що фактично “відбілює” цей газ. Кінцевий результат: усі залучені країни можуть стверджувати, що не несуть відповідальності за попит на російський СПГ, який усе ще зростає”, — сказав співробітник з питань енергетичної політики бельгійського аналітичного центру Bond Beter Leefmilieu Ангелос Кутсіс, який допомагав у підготовці звіту.

Обхідні шляхи для російського газу

У доповіді, співавторами якої також є німецькі екологічні організації Deutsche Umwelthilfe і Urgewald та українська неурядова організація Razom We Stand, йдеться про те, що Німеччина все ще отримує від 3% до 9,2% газу з Росії через інші країни Євросоюзу.

Відсутність прозорості на внутрішньому газовому ринку ЄС призвела до звинувачень між країнами-членами, що спровокувало бездіяльність щодо російського СПГ, оскільки жодна країна-член не відчуває повної відповідальності”, — додається у звіті.

Наприклад, газ, що транспортується з портів Бельгії, зазвичай маркований як “бельгійський газ” в офіційних німецьких базах даних, хоча Бельгія не має власного видобутку газу.

Компанія Sefe, яка належала російському “Газпрому” до її націоналізації у 2022 році, заявила, що не розголошує цифри продажів і тому не може ні підтвердити, ні спростувати висновки звіту.

Sefe має довгостроковий контракт з російським проєктом “Ямал СПГ”, який очолює російська енергетична група “Новатек”, і, можливо, купувала деякі вантажі у трейдерів.

У жовтні Франція та дев’ять інших країн ЄС закликали публікувати інформацію про постачальників, які імпортують СПГ з Росії, та обсяги, що надходять до портів ЄС.

Відстежити джерело газу, що надходить до ЄС, можна за допомогою законодавчо закріплених даних про прозорість, вважає аналітик Том Маржец-Мансер.

Нещодавно Британія та партнери почали відстежувати “тіньовий флот” РФ за допомогою ШІ. Операція Nordic Warden дозволить стежити за суднами тіньового російського флоту в низці акваторій. Також ця місія буде повідомляти НАТО та її союзникам про загрози для підводних комунікацій на тлі останніх диверсій.