Після жвавих дебатів близько 00:30 засідання було закрите раніше запланованого часу, наступне обговорення було скасовано та перенесено на іншу дату.
Раніше Бюджетний комітет німецького парламенту звернувся до міністра фінансів Йорга Кукіса із закликом затвердити додаткові 3 мільярди євро військової допомоги для України. Це рішення підтримали опозиційні консерватори та Вільна демократична партія, тоді як правлячі соціал-демократи та Зелені утрималися.
Хоча комітет не має повноважень самостійно ухвалювати рішення про додаткову допомогу Україні без схвалення міністра фінансів, на практиці міністерство зазвичай задовольняє такі запити. Члени бюджетного комітету від ХДС і ВДП зазначили, що в бюджеті є достатньо коштів для цього запиту.
Канцлер Олаф Шольц (СДПН) також підтримує надання додаткової військової допомоги Україні, але наполягає на тому, що для цього необхідно призупинити так зване боргове гальмо – суворі обмеження на державні запозичення в Німеччині.
“Ця суперечка щодо витрат призвела до розпаду уряду Німеччини, оскільки Шольц хотів призупинити дію “боргового гальма”, посилаючись на особливі обставини, тоді як колишній міністр фінансів Крістіан Лінднер відмовився, вимагаючи скорочення витрат замість нових запозичень”, – йдеться в матеріалі.
Ці кошти є доповненням до 8 мільярдів євро, передбачених для України в бюджеті на 2024 рік. Німецька допомога Україні була скорочена до 4 мільярдів євро у 2025 році, оскільки країна сподівається, що Україна зможе задовольнити більшу частину своїх військових потреб коштом кредитів у розмірі 50 мільярдів доларів, схвалених “Групою семи”.
Нагадаємо, як повідомляє “Spiegel”, Міністерство оборони та Міністерство закордонних справ Німеччини у своїй аргументації до запиту на додаткові витрати у розмірі трьох мільярдів євро на додаткову військову допомогу попереджає, що Україна не може використати близько половини кредиту в 50 мільярдів доларів, наданого країнами G7, для придбання зброї та військової техніки.
У документі, який є у розпорядженні “Spiegel”, йдеться про те, що “відбулися суттєві зміни щодо можливості використання коштів” з кредиту G7 “для фінансування потреб військової підтримки”.
За інформацією видання, США після виборів у листопаді, на відміну від попередніх планів, оголосили, що їхній внесок буде здійснено в повному обсязі, а не лише наполовину, через фонд Світового банку.
Серйозним наслідком, згідно зі спільним документом міністра оборони Бориса Пісторіуса та міністра закордонних справ Анналени Бербок, є те, що “у зв’язку з цим внесок США більше не може бути використаний для військових цілей”.
Зазначається також, що Японія також планує спрямувати свій внесок на 100% через Світовий банк, а Канада — частково.