Про це повідомляють російські медіа.

“Якщо називати речі своїми іменами — це пропозиція купувати допомогу. Не продовжувати її надавати на безоплатній основі, а забезпечувати на комерційній. Краще, звісно, взагалі не надавати допомогу і тим самим сприяти завершенню цього конфлікту”, — сказав Дмитро Пєсков.

Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що зацікавлений в укладанні з Україною угоди про отримання рідкісноземельних металів та інших ресурсів в обмін на постачання зброї.

Як ідеться у звіті Всесвітнього економічного форуму за липень 2024-го, “Україна має величезний потенціал як головний світовий постачальник критично важливої сировини, необхідної для таких галузей, як оборона, високі технології, аерокосмічна та екологічна енергетика”.

Там зазначено, що Україна входить у десятку найбільших світових постачальників мінеральних ресурсів, маючи близько 20 000 родовищ, що охоплюють 116 видів мінералів, і є ключовим потенційним постачальником рідкісноземельних металів, зокрема титану, літію, берилію, марганцю, галію, урану, цирконію, графіту, апатиту, флюориту та нікелю.

“Попри війну, Україна володіє найбільшими в Європі запасами титану (7% світових запасів). Це одна з небагатьох країн, які видобувають титанові руди, важливі для аерокосмічної, медичної, автомобільної та морської промисловості”, – мовиться у звіті за липень 2024.

В Україні поклади рідкісних та рідкісноземельних металів розташовані у межах Українського щита, зокрема у Волинському, Подільському, Центральному, Криворізько-Кременчуцькому та Приазовському районах.

За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до 15 трильйонів доларів. Але понад 70% загальної суми припада­ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

Через російську агресію у 2014 році та подальшу окупацію частини територій України, зокрема Криму та частини Донецької і Луганської областей, країна втратила контроль над деякими родовищами корисних копалин.

Рідкісноземельні метали згадувалась у Плані перемоги Володимира Зеленського. Після презентації Плану перемоги Financial Times написало, що деякі його пункти закладались під потенційну перемогу Трампа на виборах, зокрема видобуток рідкісноземельних металів. Цю ідею ОПУ міг запропонувати сенатор-республіканець Ліндсі Грем. У листопаді 2024 року він на каналі Fox News виступив з анонсом ідеї укладання угоди між Україною та США по видобутку рідкісноземельних мінералів на території України, зазначивши важливість того, “що українці, готові укласти угоду з нами, а не з росіянами”.