США та Україна перебувають на фінальному етапі переговорів щодо укладення угоди про доступ до українських мінералів. Угода майже готова й може бути підписана вже в понеділок.
Про це пише Axios.
Видання оприлюднило деталі документа, який може бути підписаний вже сьогодні:
- Уряд США має намір забезпечити довгострокові фінансові зобов’язання щодо розвитку стабільної та економічно успішної України.
- Буде утворено Інвестиційний фонд реконструкції, куди Україна вноситиме 50% доходів від «видобувних матеріалів», включно з корисними копалинами, нафти та газу.
- Фонд інвестуватиме в проєкти в Україні та залучатиме інвестиції «для збільшення розвитку, зокрема в таких сферах, як видобуток корисних копалин та порти».
- Через фонд США відшкодують частину своїх витрат, пов’язаних із «захистом, реконструкцією та відновленням України до її довоєнного ВВП».
- Фонд контролюватиметься американськими міністерствами фінансів і торгівлі та офісом віцепрезидента.
- Київ спрямовуватиме внески до Фонду, доки їхня сукупна вартість не досягне $500 млрд.
- При цьому внески України мають бути удвічі вищими за внески США.
- У тексті є норма, яка стосується проєктів на «тимчасово окупованих РФ територіях, у разі деокупації таких територій».
Інвестиційний фонд відновлення керуватиметься США та Україною.
У проєкті угоди США висловлюють бажання, щоб Україна залишалася вільною. Однак немає конкретних зобов’язань США щодо військової підтримки.
Окрім того, проєкт містить пункт про фінансування проєктів на територіях України, які тимчасово окуповані Росією, у разі їхнього звільнення. Адже більшість мінеральних ресурсів України знаходиться у східних регіонах, які зазнали серйозних руйнувань через війну.
За даними видання, після підписання угоди про копалини Міністерство фінансів та торгівлі США, офіс віцепрезидента США Джей Ді Венса спільно з Міністерством економіки України визначать деталі майбутньої співпраці.
Раніше президент США Дональд Трамп заявив, що обговорює з Росією «великі угоди з економічного розвитку» на додачу до переговорів про «завершення війни» в Україні.