Як інформує The Guardian, джерело в Уайтхоллі повідомило, що у вівторок британські чиновники контактували зі США «цілий день на різних рівнях», намагаючись сприяти відновленню діалогу Зеленського і Трампа.
“Йдеться не тільки про дзвінки. Це більше була одна безперервна розмова”, — розповіло джерело видання.
Водночас у Білому домі радники Трампа розділилися в думках щодо того, як їм варто взаємодіяти із Зеленським. Марко Рубіо, державний секретар, і Майк Волц, радник з національної безпеки, наполягали на відновленні контактів, тоді як Стів Віткофф і Піт Гегсет, прихильники жорсткої лінії, вважали, що українського президента, як і ЄС, потрібно “залишити на холоді”. Після скандалу у Білому домі під час візиту Зеленського спілкування Лондона з європейськими лідерами було покладено переважно на міністра закордонних справ Девіда Леммі, який провів розмову зі своїми колегами з групи “Веймар+”, до якої входять Франція, Німеччина, Польща, Іспанія та Італія. Але саме Кір Стармер знову поговорив із Зеленським у вівторок, переконуючи його підтримати мирний план Трампа та критично важливу угоду про видобуток корисних копалин. Прем’єр-міністр передав Зеленському, що є певні речі, які Трамп хотів би почути, зокрема визнання того, що він неправильно провів зустріч в Овальному кабінеті. О 15:37, невдовзі після того, як він поклав слухавку після розмови зі Стармером, Зеленський поступився й опублікував примирливий пост, пише видання.
“У ньому прозвучала вирішальна фраза: “Наша зустріч у Вашингтоні, в Білому домі в п’ятницю, пройшла не так, як передбачалося. Дуже шкода, що так сталося. Настав час все виправити. Ми хотіли б, щоб майбутня співпраця і спілкування були конструктивними”. Цей абзац — вибачення без слова “вибач” — британські дипломати розцінили як необхідну, але недостатню умову для того, щоб повернути Трампа за стіл переговорів”, — йдеться у матеріалі.
Зеленський описав свою розмову зі Стармером як момент “поради та підтримки”, тоді як джерела в Києві були більш відвертими — це був тактичний хід, щоб повернути назад паузу у військовій допомозі з боку Вашингтона. У вівторок ввечері в обох європейських столицях не було впевненості в тому, що ця стратегія спрацювала, однак під час свого виступу перед Конгресом Трамп дав зрозуміти, що відновлення діалогу можливе.
Трамп тим часом заявив, що отримав листа від Зеленського про готовність України до переговорів.