Таку інформацію повідомляє агентство Reuters.
Європейські країни були стурбовані планом Дональда Трампа щодо припинення війни в Україні, який перевернув політику Вашингтона, зупинив ізоляцію рф з можливістю зближення, посилив тиск на Київ після провальних переговорів з Володимиром Зеленським і поставив під загрозу трансатлантичні зв’язки.
Аналітики кажуть, що прагнення європейців підтримати військовий потенціал України і домовитися про гарантії безпеки, одночасно зміцнюючи власну оборону без участі Вашингтона, створило рідкісну можливість для Туреччини поглибити зв’язки з Європою, незважаючи на тривалі суперечки щодо верховенства права, морські проблеми з Грецією і Кіпром, а також довготривалу пробуксовку заявки Анкари на членство в ЄС.
«Європейські країни, які до сьогоднішнього дня вважали, що можуть дозволити собі розкіш ігнорувати Туреччину, тепер бачать, що вони більше не можуть її ігнорувати», — сказав Сінан Ульген, колишній турецький дипломат і директор Центру економічних і зовнішньополітичних досліджень (EDAM).
Виступаючи після переговорів з Ердоганом в Анкарі в середу, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що привіз «чітку пропозицію для Туреччини взяти на себе якомога більшу співвідповідальність» за мир в Україні та регіональну стабільність.
Туреччина, член НАТО, має другу за чисельністю армію в альянсі. В останні роки вона почала виробляти власні літаки, танки і морські авіаносці, а також продає озброєні дрони по всьому світу, в тому числі і в Україну. У 2024 році експорт продукції оборонної промисловості склав 7,1 мільярда доларів.
Ердоган і міністр закордонних справ Хакан Фідан заявили, що Європа повинна включити Туреччину в реструктуризацію своєї архітектури безпеки в «стійкий і стримуючий» спосіб.
Турецький чиновник, який побажав залишитися невідомим, сказав, що поки що немає чітких планів щодо нової архітектури європейської безпеки і можливого внеску Туреччини в неї, але певні кроки можуть сприяти розвитку співпраці.
«Замість того, щоб включати Туреччину в проєкти «а-ля карт», було б логічніше (для Європи) шукати партнерства на більш комплексній основі. Наприклад, вони можуть почати з включення Туреччини до програми Європейського фонду миру», — сказав чиновник в інтерв’ю Reuters, маючи на увазі ініціативу ЄС на підтримку України.
Незважаючи на вікно можливостей, аналітики кажуть, що позиція Туреччини щодо росії залишається випробуванням, оскільки Анкара відмовилася запроваджувати санкції після вторгнення Москви в Україну і все ще має міцні зв’язки в енергетиці, туризмі та торгівлі.
«Фундаментальне питання, яке постане перед Туреччиною, — це питання зв’язків з росією, тому що суть європейської системи безпеки починається з того, що росія розглядається як загроза», — сказав Ульген, додавши, що Анкара повинна обрати сторону і позицію щодо рф, щоб відігравати більшу роль у забезпеченні безпеки.
Минулого тижня джерело в Міністерстві оборони Туреччини заявило, що Туреччина може розглянути можливість участі в потенційній миротворчій місії в Україні, якщо буде оголошено про припинення вогню.
Неназваний європейський дипломат заявив, що для Туреччини життєво важливо взяти участь у наданні гарантій безпеки Україні.
«Інтереси Ердогана зараз лежать з нами, особливо тому, що він більше не має тієї російської динаміки в Сирії. Тож, у певному сенсі, зірки зійшлися для того, щоб вони відіграли певну роль у майбутніх європейських гарантіях для України», — сказав він.
Раніше Ердоган підкреслив, що Туреччина вважає позитивною і важливою згоду України припинити вогонь із Росією на 30 днів.