Як повідомляє FT, США близькі до укладення угоди з Демократичною Республікою Конго, згідно з якою американські компанії отримають розширений доступ до літію та інших ресурсів в обмін на підтримку уряду в Кіншасі у боротьбі з повстанцями. Це відбувається після зусиль США щодо здобуття доступу до мінералів у Гренландії та Україні.

Рідкісноземельні елементи та інші ключові мінерали є критично важливими для енергетичного переходу та центрів обробки даних, що забезпечують роботу штучного інтелекту. Білий дім веде жорстку конкуренцію з Китаєм за доступ до цих ресурсів.

Китай розширив використання критично важливих мінералів як інструменту торговельного тиску, запровадивши обмеження на експорт рідкісноземельних елементів. Це загрожує серйозними змінами в глобальному постачанні ключових матеріалів, які широко використовуються у виробництві високих технологій — від електромобілів до озброєння.

У відповідь на так звані “дзеркальні тарифи” президента Дональда Трампа на імпорт китайських товарів, Пекін у п’ятницю оголосив, що посилить контроль за експортом семи видів рідкісноземельних елементів. Китай є беззаперечним лідером у постачанні цих мінералів, які включають 17 елементів з періодичної таблиці.

Згідно з даними Геологічної служби США, Китай забезпечує майже 70% світового виробництва рідкісноземельних елементів. Його контроль над низкою нішевих сировинних товарів вже давно розглядається як потенційна геополітична зброя, з огляду на залежність США від китайських постачань. Протягом останніх двох років Пекін уже запроваджував подібні обмеження на інші критично важливі мінерали, зокрема галій, германій, графіт і сурму, на тлі зростання торговельної напруги.

Останні експортні обмеження не є повною забороною, але означають, що будь-яке постачання за кордон тепер підлягатиме ретельнішій перевірці: хто купує і з якою метою.