Про це йдеться на сайті Білого дому.

Як сказано в заяві, угода про надра є повноцінним партнерством між Україною і США, від якої виграють обидві країни. Вона також зміцнить стратегічне партнерство між Сполученими Штатами та Україною «для довгострокової реконструкції та модернізації у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням Росії», зазначили в Білому домі.

«Це партнерство представляє економічну зацікавленість Сполучених Штатів у забезпеченні вільного, мирного та суверенного майбутнього для України», — ідеться в заяві.

Там також повідомляється, що кошти, які надходитимуть в інвестиційний фонд, будуть вкладатись у нові проєкти в Україні, що принесуть довгострокові прибутки як американському, так і українському народам.

У міру визначення нових проєктів ресурси фонду можуть бути спрямовані на економічне зростання, створення робочих місць та інші ключові пріоритети розвитку України, сказано в заяві.

Там також зазначається, що партнерство контролюватиметься компанією з рівним представництвом трьох українських та трьох американських членів правління. Вони разом ухвалюватимуть рішення щодо розподілу ресурсів фонду.

Партнерство також забезпечить найвищий рівень прозорості та підзвітності для того, щоб народи України та США змогли скористатися перевагами відновлення України.

У заяві йдеться, що проєкти у сфері природних ресурсів включатимуть видобуток корисних копалин, вуглеводнів та розвиток відповідної інфраструктури.

«Якщо Сполучені Штати вирішать придбати ці ресурси для себе, ми матимемо першочергове право або придбати їх, або призначити покупця на свій вибір», — зауважили в Білому домі.

Там наголосили, що таке партнерство між США та Україною «надсилає потужний сигнал Росії» про те, що Сполучені Штати зацікавлені в довгостроковому успіху України.

Головні тези

Економічна безпека — це національна безпека. Угода має запобігти потраплянню критично важливих ресурсів до «небажаних рук».

Жодна держава, компанія чи особа, які підтримували російську війну, не братимуть участі у проєктах, фінансованих Фондом.

Важливо, що це партнерство надсилає потужний сигнал Росії — США зацікавлені у довгостроковому успіху України.

Від початку і до кінця ця угода є партнерством між нашими країнами, що базується на повній співпраці, і виграють від цього як США, так і Україна

Фонд отримуватиме 50% роялті, ліцензійних зборів та інших платежів від проєктів з видобутку природних ресурсів в Україні.

Гроші інвестуватимуть у нові проєкти в Україні, що мають принести довгострокову віддачу обом країнам.

Партнерство гарантує високий рівень прозорості та підзвітності й спрямоване на економічне зростання, створення робочих місць і розвиток приватного сектору.

Контекст

Нагадаємо, раніше 1 травня уряд України опублікував текст угоди про надра із США українською та англійською мовами.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що угоду направлять на ратифікацію до Верховної Ради, а Україна зацікавлена в тому, щоб «ніяких затягувань не було».

Україна і США підписали угоду про ресурси 30 квітня. У документі йдеться про створення Інвестиційного фонду відновлення США-Україна.

Фонд буде спільною ініціативою двох держав із рівним розподілом участі — 50/50. Кошти фонду інвестуватимуться виключно в Україну — у видобуток корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні та переробні проєкти. Повний контроль над надрами й ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.