Росія посилила спостереження за військовою активністю НАТО в Балтійському морі, а також проводить демонстрації сили і провокації, йдеться у звіті Служби військової розвідки і безпеки (MIDD), що оцінює військову активність РФ поблизу Латвії.

Про це повідомляє Delfi.

В опублікованій службою оцінці загроз і огляді діяльності за минулий рік пояснюється, що Росія здійснює такі демонстрації сили і провокації, як, наприклад, несанкціоноване порушення повітряного простору, агресивне зближення з літаками і кораблями країн НАТО, тим самим підвищуючи ризик випадкових військових інцидентів.

Мета цих провокацій, швидше за все, полягає в залякуванні та тестуванні потенційного противника. Одночасно не виключаються спроби дискредитувати реакцію країн регіону та їх оборонні можливості, зазначає MIDD.

Розвідка повідомляє, що в рамках реформи збройних сил РФ у 2024 році Західний військовий округ, що межує з Латвією, був реорганізований – замість нього створено Ленінградський і Московський військові округи. Формально це – відповідь Росії на вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, пояснює MIDD.

MIDD також зазначає, що паралельно з війною в Україні Росія, принаймні формально, почала формування нових підрозділів і реорганізацію існуючих відповідно до заявленого плану реформи збройних сил.

Наприклад, в Карелії створено новий армійський корпус, а дві мотострілецькі бригади, що входять до складу 6-ї загальновійськової армії і розміщені найближче до Латвії, будуть перетворені в дивізії. Морська піхотна бригада Балтійського флоту, розміщена в Калінінградському анклаві, також буде перетворена в дивізію.

У звіті розвідслужби підкреслюється, що створення або розширення нових підрозділів поки не означає реального збільшення військової сили біля кордонів Латвії, оскільки більша частина російських військових ресурсів, як і раніше, направляється на війну в Україні.

У звіті також зазначається, що після повномасштабного вторгнення в Україну в збройних силах РФ обмежені не тільки стратегічні, а й оперативно-тактичні навчання, ймовірно, через брак персоналу і військової техніки.

Цього року Росія і Білорусь планують провести спільні стратегічні навчання “Захід-2025”, які в основному повинні пройти на території Білорусі. Однак масштаб навчань і територія, яку вони охоплюють, багато в чому залежатимуть від перебігу війни Росії проти України, зазначає служба.

Водночас служба підкреслює, що в нинішніх умовах Росія не має можливостей для ще однієї сухопутної операції стратегічного рівня.

Нагадаємо, у січні НАТО розпочало операцію, яка отримала назву «Балтійський вартовий», після того, як низка підводних кабелів і трубопроводів була пошкоджена кораблями, багато з яких мали зв’язки з Росією, які тягнули за собою якір.

Нагадаємо, раніше міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен, коментуючи серію інцидентів з пошкодженням кабелів у Балтійському морі, зазначила, що поки не можна впевнено сказати, що це було зроблено навмисне.

Нагадаємо, що Шведська прокуратура розслідує диверсію на оптоволоконному кабелі в Балтійському морі, що належить Латвії. Підозрюють судно «Вежень», його затримали.

Нещодавно окружний суд Гельсінкі виніс постанову про арешт нафтового танкера Eagle S, який підозрюється у пошкодженні підводної лінії електропередач з Естонією, за цивільною справою про відшкодування збитків.

Нагадаємо, фінська поліція, яка розслідує пошкодження підводних кабелів, виявила на морському дні сліди, які, ймовірно, лишив якір нафтового танкера Eagle S, що належить до російського “тіньового флоту” і допомагає Москві обходити обмеження цін на нафту. На танкері виявили засоби для прослуховування та спостереження за військово-морською та авіаційною діяльністю НАТО.