Як повідомляє The Wall Street Journal, базу Camp Century було випадково виявлено ще навесні 2024 року, коли фахівці космічного агентства проводили випробування інноваційного радарного обладнання, здатного «бачити» крізь багатометрові шари льоду. Під масивним сніговим покривом дослідники несподівано виявили розгалужену мережу тунелів і військових споруд, які є давно занедбаним стратегічним об’єктом Пентагону.

Історія Camp Century почалася в 1959 році, в розпал Холодної війни між США та СРСР, коли геополітичне протистояння досягло критичної точки після запуску радянського супутника та кубинської кризи. Офіційно база позиціонувалася як науково-дослідний центр вивчення можливостей виживання та будівництва в арктичних умовах. Однак реальна мета була набагато амбітнішою і таємнішою.

Згідно з розсекреченими даними, наведеними WSJ, об’єкт був спроєктований для розміщення не менше 600 балістичних ракет середньої дальності, здатних досягти території Радянського Союзу. Це робило Camp Century одним із ключових елементів американської стратегії ядерного стримування в Арктичному регіоні.

Однак у 1967 році Сполучені Штати були змушені відмовитись від цього масштабного проєкту. Інженери та військові фахівці дійшли висновку, що крижаний покрив Гренландії надто нестабільний для безпечного розміщення та потенційного запуску ракет. Постійний рух льодовика та непередбачувані зміни у його структурі створювали ризик катастрофічних наслідків.

База була розрахована на приблизно 200 військовослужбовців, спальні приміщення, спортзал, туалети, лабораторію та їдальню з’єднував між собою 21 тунель. Енергію база отримувала від ядерного реактора.

Лікар Роберт Вайс 1962 року працював у Camp Century. Вайс розповів, що взимку, коли зовні була темрява і морози, що сягали 50 градусів, він тижнями залишався під льодом. За його словами, приміщення були досить теплими, їжа була гарною, а вечорами можна було випити пиво:

З цього погляду жити було не дуже важко. Раніше ми говорили, що за кожним деревом стоїть красива дівчина. Звичайно, була одна проблема: дерев не було“, – згадував лікар.

Відомо, що на територію бази ступала тільки одна жінка – данська лікарка.

Після закриття бази американські військові просто залишили більшу частину інфраструктури та обладнання на місці.

Нещодавно Данія відреагувала на звинувачення США у шпигунстві в Гренландії, підкресливши важливість союзницьких відносин. Прем’єр-міністерка Данії наголосила на недопустимості шпигунства проти союзника.