Про це повідомило Суспільне.
Згідно з постановою судді Олександра Огієнка, Віталій Куколь був частково визнаний винним за статтею 263 Кримінального кодексу України. Йому призначили покарання у вигляді трьох років позбавлення волі, але звільнили від відбування покарання з випробувальним терміном на один рік.
На початку повномасштабного вторгнення Куколь разом з односельцями організовував оборону села Кам’янка. Він власноруч виготовляв вибухівку, заміновував підходи до села, допомагав мешканцям евакуюватися та співпрацював з українськими військовими, зокрема з бригадою «Холодний Яр».
Оновлено о 16:52. У Сумській обласній прокуратурі заявили, що чоловік отримав вирок за те, що відмовився здавати зброю після деокупації Сумщини.
Як пояснюють у прокуратурі, поліції стало відомо про те, що чоловік, який до цього був шість разів засуджений, зокрема за незаконне зберігання боєприпасів та наркотиків, за місцем свого проживання виробляє зброю. Водночас добровільно здавати він її не бажає, «прикриваючись необхідністю захисту від ворога».
Через це в нього провели обшук, під час якого правоохоронці вилучили рушницю, два пістолети та 1 кг 250 г пороху. Правоохоронці наголосили, що саме за незаконне зберігання цього арсеналу судять обвинуваченого.
«Якщо людина сьогодні бажає захищати свою державу, то вона йде на війну. Усе інше — це поза межами закону. Дійсно, у перші дні війни в багатьох цивільних людей на руках була зброя, однак після деокупації Сумщини поліція неодноразово зверталася до людей, щоб вони здавали зброю, зберігати яку вони не мають права. Люди, які добровільно приносили, не притягувалися до кримінальної відповідальності. Однак ті, хто зберігає вдома заборонені предмети, має відповідати за законом», — додали у прокуратурі.
Обвинувачений Віталій Куколь планує подавати апеляцію.
Його діяльність набула розголосу після публікації інтерв’ю, де він розповів про участь у партизанському русі, а також про свого собаку Тобіуса, який допомагав йому в цій боротьбі. У 2024 році Куколь повідомив про трагічну загибель Тобіуса, закликаючи правоохоронців знайти винних.
Справу Куколя активно обговорювали в суспільстві та серед правозахисників. Омбудсман України Дмитро Лубінець висловив підтримку чоловікові, наголосивши, що: «захист територіальної цілісності України — це справа всього народу».
15 травня, під час судових дебатів, сам Куколь заявив: «Не дала мені держава зброї, а як я мав захищати свою родину, громаду? Саме для цього я робив зброю – щоб захищати Україну».
Ця справа стала важливим прецедентом у дискусії про народну оборону під час війни та правові аспекти самозахисту громадян.