Про це пишуть «Washington Post» та «CNN».
Трамп вжив це слово під час святкового мітингу у штаті Айова з нагоди 250-річчя незалежності США.
«Жодного податку на смерть. Жодного податку на спадщину. Жодних походів до банків та позик — у деяких випадках у хорошого банкіра, а в деяких випадках у шейлоків та поганих людей», — виголосив він, подякувавши республіканцям за ухвалення закону про зниження податків.
Шейлоком звали безпринципного єврейського лихваря з п’єси Вільяма Шекспіра «Венеціанський купець», який вимагає «фунт плоті» від іншого персонажа, що не в змозі повернути позику. В англомовній культурі слово «шейлок» набуло образливого змісту і стосувалося лихварів, а крім того, довгий час пов’язувалося зі стереотипним уявленням про євреїв.
Деякі демократи одразу розкритикували Трампа за вживання цього слова. Так, член Палати представників США з Нью-Йорка Деніел Голдман заявив, що президент свідомо використав образливе слово.
«Це відвертий і мерзенний антисемітизм, і Трамп точно знає, що робить», — сказав він.
Водночас сам Трамп, коли його запитали про вживання ним цього терміну, відповів, що «ніколи не чув», щоб його вважали антисемітським. «Шейлок означає когось, хто дає лихварські послуги за високими ставками. Ви дивитеся на це інакше. Я ніколи такого не чув», — пояснив президент США.
У минулому Трампа вже звинувачували у використанні антисемітських зворотів, зокрема у 2015 році він сказав Республіканській єврейській коаліції, що йому не потрібні їхні гроші. А втім, Трамп публічно наголошував, що його зять Джаред Кушнер є євреєм. Крім того, під час свого другого президентського терміну Трамп зосередився на боротьбі з антисемітизмом в університетах, де вирували пропалестинські протести.
Попереднього президента США Джо Байдена у 2014 році, коли він обіймав посаду віцепрезидента, також критикували за вживання слова «шейлок». Він так назвав кредитних інспекторів, які змушували військовослужбовців вилучати заставне майно. Після критики Байден перепросив, назвавши вираз «невдалим вибором слів».