Про це перед початком Ради міністрів ЄС із закордонних справ та міністрів оборони сказала єврокомісарка з розширення Марта Кос.
«Україна виконала свою «домашню роботу» і готова відкрити кластер 1 «Основи». Зараз Рада ЄС має всі елементи, щоб ухвалити таке рішення. Минулого тижня ми надіслали два інших скринінги (законодавства) в Раду ЄС – щодо кластеру 2 та кластеру 6 для обох країн – України і Молдови. Якщо ми будемо просуватися вперед швидко, як до цього моменту, то зможемо здійснити всі скринінги до осені. Це також важливе послання для України – будьте сильними, продовжуйте боротися, продовжуйте боротися проти корупції та захищайте верховенство права», – наголосила Кос.
Відповідаючи на запитання журналістів щодо заперечень Угорщини проти відкриття кластеру 1 у переговорах з Україною, представниця Єврокомісії зауважила, що саме відкриття цього кластеру «Основи» могло б допомогти Угорщині отримати від України всі відповіді на занепокоєння щодо прав угорської меншини.
«Захист меншин має фундаментальну важливість для Європейського Союзу і є дуже важливою складовою переговорів. Саме тому, з моєї точки зору, було б добре відкрити кластер 1 «Основи». Це могло б надати Угорщині можливість отримати всі відповіді на її занепокоєння щодо меншин в Україні. З іншого боку, йдеться також про європейську безпеку. Ми маємо скористатися цим моментом, щоб продовжувати з реформами в Україні та надати їй сигнал – те, чого вони досягають, є добрим, і ми маємо продовжувати процес її входження до ЄС», – сказала єврокомісарка з розширення.
Вона підкреслила: дискусія, яка відбудеться сьогодні на міністерському рівні, буде присвячена тому, що Європа може зробити для досягнення справедливого й тривалого миру в Україні, і зробити швидко.
«Інтеграція України в ЄС буде ключовим елементом у гарантіях безпеки, щойно мирні переговори розпочнуться. Я хочу бути дуже чіткою у тому, що це не лише про безпеку України, це також про безпеку Європи та Європейського Союзу. Піклуючись про безпеку України та продовжуючи рух у процесі її входження до ЄС, ми також захищаємо безпеку Європи у довгостроковій перспективі», – наголосила Кос.
Додамо, сьогодні, 20 березня, у Брюсселі відбувається Рада міністрів ЄС із зовнішніх відносин за участі як міністрів закордонних справ, так і міністрів оборони. На обох зустрічах ключовим питанням буде продовження допомоги ЄС для України і підтримка її зусиль у досягненні справедливого та стійкого миру.