Ініціативу підтримав голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Для реалізації пропозиції планується внести зміни до Митного та Податкового кодексів України.
За словами Гетманцева, ухвалення відповідних змін: зменшить собівартість безпілотних систем, які використовують оптичний кабель для управління або передавання відеосигналу; дозволить оперативніше забезпечувати Сили оборони України сучасними технічними засобами.
Що таке дрон на оптоволокні?
Йдеться про FPV-дрони, які керуються не через радіочастоти, а за допомогою оптичного кабелю. Це дозволяє уникнути впливу засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), що часто зривають керування звичайними дронами на фронті. Крім того, передача відеосигналу через оптоволокно підвищує надійність зв’язку в умовах активного електронного протистояння.
На думку командира окремого полку безпілотних систем К-2 Кирила Вереса, 2025 рік стане «роком оптоволокна». «Якщо зараз із сотні підрозділів на лінії бойового зіткнення воно літає в 10 підрозділах, а в 90 не літає — це не показник. От коли полетить у 90, а в 10 ще там розкачуються хлопці — оце вже буде результат», — сказав він в інтерв’ю Deutsche Welle.
У 2025 році Міністерство оборони України планує витратити 44 мільярди гривень на закупівлю FPV-дронів, зокрема й на дрони з оптоволоконним управлінням. Законодавча ініціатива щодо звільнення оптоволокна від мит покликана зменшити фінансове навантаження на виробників і прискорити серійне виробництво таких рішень для фронту.