Про це міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів в інтерв’ю NV.
У виробництві оптоволоконних дронів Росія наразі випереджає Україну, проте є кілька сфер, де перевагу має наша країна. Так, за його словами, Україна зберігає перевагу в коптерах, багаторазових мультикоптерах.
“Росія так і намагається хакнути цю історію. Вони анонсують різні продукти. Але поки що тут явна перевага зберігається на нашому боці. На тактичному рівні з FPV на багатьох ділянках фронту виглядає так, що ми залишаємо перевагу. Але дрони на оптоволокні змінили ситуацію. Росія перша, потрібно говорити про це відверто, запустила їх у такому обсязі. Але зараз велика кількість компаній в Україні виробляє і закуповує дрони на оптоволокні”, – розповів він.
Також, за його словами, ЗСУ використовують свою перевагу в такому сегменті, як оперативна глибина ударів.
“Це дрони за типом Ланцет, які Росія почала перше виробляти багато років тому. Зараз з’явилися компанії в Україні, які роблять такі дрони. Вони мають можливість більш глибокого проникнення на більшу відстань. Літають на 30, 40, 50 км. Далі також не будемо спойлерити. Але вони досить глибоко літають і наносять ворогу удари”, – розповів віцепрем’єр.
Він додав, що Росія також постійно покращує свої “Шахеди”, зокрема, збільшує їхню швидкість, тож в Україні активно ведуться розробки з протидії, і завдяки цьому в ЗСУ є певний прогрес у збиванні російських розвідників.
“Ми навчилися працювати в радарному полі. Але все це відбувається в режимі реального часу. Щодня ситуація змінюється. Потрібно бути дуже високоефективними на операційному рівні. Від того, чи гнучкі закупівлі та реакції на потреби фронту, залежить те, що буде завтра”, – зазначив він.
Голова Мінцифри розповів, що зараз в Україні активно працюють над дронами-перехоплювачами, і деякі з них “зробили неймовірний прорив”. Він не захотів занурюватись у деталі, але пояснив, що масштабування цих продуктів може докорінно змінити ситуацію.
“Я просто, чесно, не хочу говорити речі й підказувати ворогу, в якому напрямку дивитися. Але повірте, що відбулися певні зсуви технологічні, які ми не могли вирішити кілька років. І я не знаю, як до схожого продукту або продуктів може дійти Росія технологічно”, — зауважив Федоров.
З його слів, відбулася синергія західного наукового середовища з українським, яка дала “певний результат”. Однак оцінити його можна буде по тому, наскільки ефективно в Україні збиватимуть “Шахеди”.
“І ми всі повинні це відчути. І от тоді зможемо точно оцінити цю технологію. Але є неймовірно велика надія, що рішення на столі”, — підкреслив міністр.
Він уточнив, що результативність рішення має бути зрозуміла протягом наступних трьох місяців.
“Тобто протягом літа ми з вами відчуємо, це спрацювало чи не спрацювало”, — додав Федоров.
Додамо, у травні стало відомо, що Україна вперше застосувала дрон-матку на базі штучного інтелекту, яка доставляє два ударних FPV-дрони на відстань до 300 кілометрів. Такі дрони здатні автономно знаходити і вражати цілі: від російських літаків до засобів протиповітряної оборони та об’єктів критичної інфраструктури.