Про це повідомляє Львівська обласна державна адміністрація.
Після початку повномасштабного вторгнення, яке відбулося в лютому 2022 року, Україна зіткнулася з необхідністю термінового забезпечення фронту всім необхідним. У відповідь на ці виклики була адаптована система «Шлях» – інструмент для швидкого та безперебійного ввезення гуманітарних вантажів.
У перші місяці війни, як зазначають в ОДА, система не була повністю адаптована до умов воєнного стану. Доступ до деяких реєстрів був обмежений, не існувало законодавчих обмежень для осіб, які виїжджали як водії, а кількість щоденних запитів сягала тисяч. Обласна адміністрація діяла в рамках чинного нормативного поля та наявних технічних можливостей, оскільки на той момент держава не мала програмного забезпечення для глибокої перевірки кожного звернення.
В ОДА наголошують, що рішення про внесення осіб до системи «Шлях» приймалося колегіально спеціальною комісією, до складу якої входили представники Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та Національної поліції України.
Адміністрація визнає, що в умовах надзвичайної ситуації можливі окремі порушення. Однак, обираючи між повною зупинкою виїздів (що могло б призвести до зриву волонтерської допомоги) та ризиком поодиноких порушень, було обрано другий варіант, аби армія не залишилася без підтримки.
Загалом комісія при Львівській ОДА надала право на перетин кордону понад 50 тисячам осіб. За даними ДПСУ, лише 1920 осіб (3,7%) порушили термін перебування, що, на думку ОВА, свідчить про високу свідомість людей та незначну кількість порушників.
У Львівській ОДА зазначають, що наразі компетентні правоохоронні органи мають усі повноваження для встановлення осіб, які зловживали системою. Водночас обласні військові адміністрації не мають повноважень у сфері контролю за переміщенням громадян через державний кордон, ці функції покладені на ДПСУ та правоохоронні органи. Львівська ОВА співпрацює і буде співпрацювати з правоохоронцями у розслідуванні кожного випадку для притягнення порушників до відповідальності.
Обласна адміністрація подякувала журналістам «NGL.media» та всій медіаспільноті, які повідомляють про можливі зловживання. У відповідь на розслідування журналістів «NGL.media» про виїзд військовозобов’язаних за листами у Львівській ОДА поскаржилися на технічні проблеми в перші дні вторгнення і додали, що прикордонники, СБУ та Нацполіція також несуть за це відповідальність.
Нагадаємо, Львівська обласна військова адміністрація (ОВА) дозволяла чоловікам виїжджати за кордон під час повномасштабної війни, спираючись на листи від вигаданої громадської організації з підписом російського імператора Олександра III та логотипом російського «Газпромбанку».