Про це Анатолій Патій розповів в інтерв’ю газеті “Високий замок“.
За його словами, лимон Київський – це його власний сорт цитрусових. Деревце такого лимона доростає заввишки до 80 сантиметрів, однак є дуже плодовитим. Так, за рік деревце дає чотири урожаї – це 200 кілограмів плодів.
«Звичайна садова яблуня навряд чи потішить такими результатами», – каже селекціонер.
Смакові якості цих плодів не порівняти із базарними. Анатолій Васильович стверджує, що вони накопичують на 20 % більше вітаміну С. Це також підтверджує біохімічний аналіз тепличних плодів.
Його диво-теплиці знаходяться у селі Рожни Броварського району і сьогодні нагадують справжні джунглі. У теплицях зібрано понад 50 сортів тропічних рослин: банани, ананаси, гранати, мандарини, апельсини, лимони, папая, гуаява, кумквата, ківі… Тут росте навіть декоративний чагарник із Гватемали, плоди якого називають «водою богів», бо смаком нагадують одночасно ананас, суницю, лимон та мандарин.
Є у теплицях пана Анатолія одні з найменших у світі карликові бананові деревця заввишки до 80 сантиметрів. За рік на кожному з них виростає величезне гроно у 400−500 плодів. Розмір плодів – до 10 сантиметрів.
Селекціонер зізнається, що саме лимон став першою рослиною, зернину якої він ще у дитинстві посадив у горщик. Перший урожай із того деревця з’явився лише через 23 роки.
«Тоді я ніяк не міг збагнути, чому так довго довелося чекати. Почав вивчати літературу про вирощування цитрусових культур. І довідався, що цитрусові розмножуються вегетативним способом, тобто паростками. Звісно, висівати їх насінням також можна, проте у такому разі плоди можуть з’явитися і через 10 чи й 15 років», – говорить Анатолій Патій.
Почалося його захоплення з балконів його трикімнатної квартири, коли він працював інженером-авіатором після закінчення Київського інституту цивільної авіації. Згодом Анатолій Патій полишив цю професію та пішов учитися до аграрного університету. Після закінчення вишу селекціонер створив підземну теплицю – вона заглиблена на два метри в землю, а дах має прозорий. Така конструкція нагадує термос – температура в цій теплиці може сягати 25 градусів тепла навіть при морозних зимах.
Анатолій Патій запатентував свою теплицю-термос. Свої рослини поділив на «тропіки» та «субтропіки»: у прохолодніших зонах вирощує банани й лимони, а теплішій частині – ананаси. На сьогодні саджанці лимонів унікальних сортів селекціонера ростуть в Італії та Іспанії, а в Арабських Еміратах — карликові банани.
Він також проводить для всіх охочих екскурсії банановою фермою, аби показати свої унікальні творіння.
Нагадаємо, столичний ботсад Гришка запрошує киян помилуватися першим цвітінням азалій.
Фото: скріншот