Порадами раціону в Великий піст 2021 поділилася лікарка-дієтологиня Оксана Скиталінська в Facebook.
Так, лікарка радить тим, хто хворіє чи перехворв на коронавірус, є слабкість, були проблеми з диханням, загострення хронічних захворювань і тд, але все одно вирішили дотримуватися посту, “полегшений” варіант, з включенням риби, кисломолочних продуктів, і яєць.
Для дітей, вагітних, годуючих мам, хворих, ослаблених, старших людей, та людей, які отримують лікування, постувати не потрібно.
Натомість для всіх інших лікарка радить добре збалансувати свій раціон, аби з рослинною їжею отримувати всі необхідні амінокислоти.
- БОБОВІ: горох сухий та зелений (морожений), маш, сочевиця, нут, квасоля, стручкова квасоля, едамаме (зелені боби). Бобові багаті повноцінним білком (амінокислотами), проте його не так просто одержати, тому що він “захований” у рослинних клітинах. Для полегшення одержання білка, бобові треба добре вимочити у холодній воді (хоча б ніч), потім добре проварити аж до м’якості, а потім ще і подрібнити – паштет, суп-пюре, хумус і тд.
- КАШІ: гречка, вівсянка, нешліфований рис, пшенична і кіноа (псевдокрупа). Більше всього амінокислот у гречці та пшеничній. Тому крупи добре поєднувати, наприклад, гречка з бурим або чорним рисом.
- ГОРІХИ та НАСІННЯ: різні,але не смажені, а сирі. З горіхів можна робити різні паштети, соуси, якщо їх розмолоти.
- ЗЕЛЕНЬ: шпинат (найбагатший амінокислотами), капуста.
- КАРТОПЛЯ: вона містить ВСІ амінокислоти і в такому співвідношенні, яке якраз підходить для організму людини. Терта картопля може використовуватися замість яйця для “скріплення”, бо багата крохмалем.
- СОЄВІ ФЕРМЕНТОВАНІ ПРОДУКТИ або соєвий ізолят (у складі протеїнових порошків). Так, саме ферментовані повністю засвоюються. А от уже соєве борошно, навпаки, і само засвоюється погано, і ще перешкоджає засвоєнню інших цінних речовин.
- ГРИБИ. Їх так само треба готувати, як і бобобі – відварити і подрібнити (або хоча б добре прожувати). Корисні всі, включно з “диковинними” – шиїтаке, ерінгами і тп.
- СПІРУЛІНА. Можна додати ложечку до страв або ягідного смузі.
- ПИВНІ ДРІЖДЖІ (не пекарські).
- Гречана каша із шматочками авокадо, дрібно меленими горіхами (чайна ложечка), пряними травами, заправлена тушкованою цибулею. Посипати посіченими листочками шпинату.
- Пюре із тушкованої моркви, кореню селери та розмоченого товченого мигдалю, посипане листочками шпинату.
- Тушкована стручкова квасоля з червоним перцем, маленькими помідорами, пшеничною кашею, заправлена соусом із товчених грецьких горіхів (горіхи потовкти, додати трошки олії, пряних трав, можна зубчик чанику).
Нагадаємо, 15 березня, розпочався Великий піст. Це особливий період для всіх православних християн, його метою є підготовка до Великодня.
Великий піст є доволі довгим і триває 48 днів. Завершується він традиційно напередодні Великодня, який цьогоріч святкується 2 травня.
Фото: unsplash