Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив Юрій Тацій заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА.
«Інвестиції в будівництво – річ ризикована і ніхто не дасть вам 100% гарантію, що ви убезпечені від неприємностей. Проте можна значно мінімізувати ризики, якщо діяти обережно, перевіряти та перепровіряти інформацію, радитись з експертами і звертатись за відкритими даними до реєстрів та органів міської й державної влади», – зазначив Юрій Тацій.
Відтак, заступник директора Департаменту підготував спеціальну «дорожню карту», яка допоможе отримати власне якісне житло й захиститись від аферистів та недобросовісних забудовників.
Покрокові дії:
- Обрати привабливий для себе об’єкт будівництва.
- Дізнатися, чи має право користувач на земельну ділянку та для яких цілей вона йому надана. Для цього слід зайти на Публічну кадастрову карту, де є інформація про тип власності, її цільове призначення і площу. Можна також спрямувати звернення до Держгеокадастру.
- Перевірити наявність або відсутність арештів на земельну ділянку через Держреєстр речових прав на нерухоме майно.
- З’ясувати, чи має забудовник дозвільну документацію:
По-перше, чи видані йому містобудівні умови та обмеження (на сайті Містобудівного кадастру або у відповідному реєстрі). Якщо не вдалося їх відшукати – це перший тривожний дзвіночок. Раджу тоді подати запит до Департаменту містобудування та архітектури КМДА.По-друге, чи є технічні умови на приєднання будинку до мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення. Ці умови повинні співпадати з проектом будівництва. Якщо не знайшли їх у публічному доступі, зверніться із запитом до відповідних експлуатуючих організацій.По-третє, вимагати у забудовника висновок експертизи проекту з додатками, де містяться основні зауваження щодо недоліків.По-четвете, розібратися, на якій підставі будує забудовник – декларація чи дозвіл та чи є вони у нього взагалі. Це можна зробити через Реєстр будівельної діяльності або ж через запит до Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) чи до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА (в залежності від складності будівництва).
- Зіставити інформацію про те, в кого є право на земельну ділянку, кому надані вихідні дані на проектування (МУО та технічні умови), хто розробив проект будівництва та на кого оформлений дозвіл на виконання будівельних робіт: чи це одна юридична особа, чи різні. Зверніть особливу увагу на те, що об’єкт будівництва повинен бути у всіх документах однаковим.
- Через Єдиний реєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців дізнатися, чи давно компанія-забудовник, генпідрядник та фінансова установа працюють на ринку, хто їх засновники та чи відповідає статутний капітал вимогам законодавства.
- Вивчити у відкритих джерелах інформації історію діяльності забудовника, генпідрядника та фінансової установи: чи не тягнеться за ними шлейф будівельних скандалів, чи вчасно здають в експлуатацію об’єкти, чи не скаржаться покупці на якість житла.
- Перевірити дані забудовника, генпідрядника та фінансової установи в таких реєстрах:
реєстрі судових рішень. Звертайте увагу як на завершені справи, так і на поточні судові суперечки;
в Автоматизованій системі виконавчого провадження;
на сайті Державної податкової служби (щодо податкового боргу або застави). - Якщо отримана інформація вас задовольняє, звернутись до відділу продажу забудовника та скористатися одним з можливих механізмів інвестування: пайове будівництво, фонд фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування.
- Перед підписання договору перевірити надані забудовником документи з незалежним фахівцем, якому ви довіряєте.
- В договорі звернути увагу на:
терміни завершення будівництва;
умови розірвання договору;
чи є фіксованою ціна квадратного метру;
штрафи для сторін в разі порушення договору;
що віднесено до форс-мажорних обставин;
чи передбачена можливість розстрочки (як правило, це показник надійності забудовника);
чи міститься в договорі інформація про сам проект будівництва (аби гарантувати, що збудують обіцяні об’єкти соціальної інфраструктури). - Якщо будівництво ведеться кількома партнерами в рамках спільної діяльності, переконайтеся, що житлова площа, яку ви купуєте, стосується тієї особи, з якою ви підписуєте договір.
Фото: фейсбук