Про це повідомили в програмі «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ».
85 кілометрів, 246 залізобетонних споруд – саме такий потужний укріплений район захищав Київ під час Другої світової війни. Неподалік від Києва можна буквально доторкнутися до історії, адже в околицях столиці збереглися унікальні пам’ятки військової фортифікації. У незвичну подорож київськими ДОТами вирушили журналісти телеканалу «Київ».
В околицях Києва збереглося чимало фортифікаційних споруд, які називаються ДОТами. Деякі з них навіть стали музеями. Туди можна вирушити з гідами й дізнатися більше про нашу історію.
Один із вихідних можна присвятити, наприклад, пізнавальній прогулянці уздовж Змієвих валів і відвідати декілька ДОТів, які колись боронили наше місто від супротивника. Щоб відвідати Київський укріпрайону потрібно виїхати за місто в одеському напрямку в селище Віта-Поштова – давні південні ворота Києва. Ще у 20-х роках 20 століття тут почали будувати укріплені райони. У Київському укріпленому районі було 246 споруд – ДОТів.
«Залізобетонні споруди, які були озброєні кулеметами Максима в кількості від 1 до 5. Задачею цього укріпленого району було стримувати супротивника для підходу й мобілізації основних сил, для того, щоб зробити вже контрнаступ», – розповів Андрій Швачко, історик.
Саме в цьому вцілілому ДОТі, що на Київщині, у 2011 року відкрили музей. Майже все тут автентичне – наприклад, броньовані двері, підірвані німецьким саперним зарядом, досі функціонують. А від труби перископа, у який спостерігали за супротивником, залишився лише фрагмент, проте і він дозволяє уявити, як все відбувалося.
Також у музеї є справжній кулемет системи Максима 1910 року. Андрій Швачко показав знімальній групі, як працював цей кулемет.
Від деяких ДОТів залишилися тільки бетонні уламки. Це ще раз доводить, які запеклі бої йшли під Києвом.
Цікаво, що бетонні бункери, у яких сиділи кулеметники, маскували під хатинки.
У вцілілому ДОТі №179 на знімальну групу чекала більш екстремальна прогулянка. Це один із найдовших ДОТів Київського укріпленого району. У цих тунелях можна й заблукати.
«Під час відновлювальних робіт 2011 року на цьому місці було знайдено молодого бійця приблизно 19-20 років. Тоді його поховали, але, на жаль, ні його ім’я, ні прізвище невідомі. І родичі, які, мабуть, ще залишилися, так і не знають, де знаходиться їх, скоріш за все, син», – зазначив Андрій Швачко.
Силами волонтерів та істориків, Київські ДОТи зберігаються в максимально автентичному вигляді, щоб дати змогу всім охочим доторкнутися до історії й відчути, які сили були покладені для захисту столиці.
Фото: скріншот