Українські вчені за допомогою західних колег досліджують нові реакції ділення, що зафіксовані в заблокованих приміщеннях зруйнованого реактора Чорнобильської АЕС. Теоретично ці процеси можуть загрожувати викидом ядерної енергії, йдеться у статті престижного американського наукового журналу Science.
Повідомляється, що найбільше занепокоєння у вчених викликає так звана кімната 302/5 — кілька суміжних приміщень, що були заблоковані уламками в результаті вибуху реактора у 1986 році. Одразу після аварії ці кімнати залило «лавою» — розплавленими залишками активної зони реактора, включно з урановим паливом. Масу опроміненого урану в цій суміші оцінюють приблизно у 170 тонн (~ 95% вихідного палива реактора).
Усі ці роки кімнату поступово заливало водою, але після встановлення нового конфайнменту вона почала висихати. Це запустило в дію механізм, який вчені поки не можуть пояснити, але який призвів до нових реакцій поділу в застиглій «лаві».
«Це схоже на те, як тліє вугілля у ямі для барбекю (…) Загрозу не можна ігнорувати. Оскільки вода продовжує відступати, ми побоюємося, що реакція поділу прискорюватиметься експоненціально», — каже хімік-ядерник університету Шефілда Ніл Хаятт, за словами якого, такий процес може призвести до «неконтрольованого вивільнення ядерної енергії».
Нові ядерні реакції під зруйнованим реактором підтвердили у київському Інституті проблем безпеки атомних електростанцій.
«Є багато невизначеностей. Але ми не можемо виключити можливість (аварії – ред.)», — зазначив спеціаліст Інституту Максим Савельєв. Вчений наголошує, що ризику повторення трагедії 1986 року немає, але теоретично в результаті нової аварії може зруйнуватися старий об’єкт «Укриття». Савельєв вважає, що на ліквідацію загрози вчені мають кілька років, але ситуація ускладнюється тим, що в кімнаті 302/5 неможливо встановити додаткові датчики через високий рівень радіації.
Одна з ідей, яку пропонують науковці для вирішення проблеми — розробка стійкого до радіації робота, який зміг би пробурити кілька отворів у заблоковане приміщення для балонів з бором, які змогли би поглинати активні нейтрони.
Нагадаємо, у квітні на київському кладовищі хтось начебто пошкодив пам’ятник на могилі Анатолія Дятлова, визнаного винним в аварії на ЧАЕС.
Фото: Фейсбук