Про це пише SpaceNews.

Згідно з чорновим варіантом бюджету загальні розходи NASA мають скоротитися на 20% з $25 млрд у 2025 році до $20 млрд у 2026 році. Але науковий бюджет агентства, який складає $7,3 млрд, має зменшитися до $3,9 млрд, тобто майже на 50%.

Найбільших втрат має зазнати підрозділ астрофізики, фінансування якого ріжуть з $1,5 млрд до $500 млн, тобто втричі. Це має, серед іншого, призвести до скасування запуску космічного телескопа Nancy Grace Roman (умовно кажучи, це “ширококутний Hubble”), підготовка якого перебуває вже на завершальній стадії і який мав відправитися у космос навесні 2027 року (місто призначення – точка Лагранжа L2 системи Сонце-Земля).

Наука про вивчення Землі буде недофінансована на 50%. Вивчення Сонця – на 50%. Планетарні науки на 30%, що ймовірно призведе до скасування місії з повернення зразків марсіанського ґрунту на Землю, а також місії DAVINCI на Венеру (можливе вікно запуску 2030-2033 рр.).

Це поки що пропозиція, бюджет ще мають утвердити у Конгресі. Але республіканці мають там більшість, тож скоріш за все голосування пройде не на користь NASA та науки.

Навіть Ілон Маск, виконавчий директор SpaceX та близький радник президента Трампа, був здивований таким скороченням бюджету NASA. “Тривожно. Я дуже підтримую науку, але, на жаль, не можу брати участі в обговоренні бюджету NASA, оскільки SpaceX є основним підрядником NASA”, – написав бізнесмен у соціальній мережі “X”.