Про це в етері КИЇВ24 розповів перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.

У нас 80% продуктів, які стоять на полицях магазинів, українського виробництва. Курс долара і євро впливають лише на товари категорії люкс: ікра, хамон, дорогі сири, елітні вина. На решту, чим харчуються українці, курс не вплине.

Михайло Непран наголошує, що бізнес-середовище турбує підняття військового збору, яке радять замінити підняттям ПДВ.

Бізнес-середовище турбує інша ситуація. У нас йде активна дискусія по підняттю військового збору з 1,5 до 5%. Ми альтернативою пропонуємо підняти ПДВ (податок на додану вартість). Військовий збір платять всі, хто працює по-білому. Хто працює по-чорному, його не заплатять. А ПДВ платять усі.

Підняття цін: яка можлива причина

Нагадаємо, що 17 вересня 2024 року Верховна Рада України підтримала у першому читанні проєкт закону про підвищення податків. Вже 27 вересня 2024 міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що підвищення податків неминуче вплине на бізнес, однак воно є вимушеним кроком через обмежені фінансові можливості України.

У Міністерстві економіки із прогнозами щодо зростання цін погоджуються і називають причини, які призвели до цього:

  • погодні умови й та аномальна спека, яка була в липні. Через це врожай багатьох продуктів значно впав. Щодо картоплі, то тут кажуть про зниження врожайності ледь не на 50%;
  • зростання вартості електроенергії також мало свій вплив разом із витратами на стабілізацію енергопостачання, придбання генераторів тощо.
  • не обходиться і без валютних коливань — нестабільність курсу гривні завжди першими відчувають покупці в магазинах. Зокрема, у серпні він падав до історичного мінімуму щодо євро.