Окружний адміністративний суд Києва зобов`язав Міністерство оборони привести до належного стану об’єкт культурної спадщини – садибу Сікорського на вул. Ярославів Вал, 15-Б у Києві. Про це повідомляють «Наші Гроші» з посиланням на рішення суду від 11 червня.

Суд також зобов’язав Міноборони протягом місяця з дня набрання рішенням суду законної сили укласти з Мінкультури охоронний договір на вказаний будинок.

Щодо посилання Міноборони і ДП «Готель «Козацький», на балансі в якого перебуває будинок Сікорського, на відсутність фінансування, суд зазначив, що міністерство несе першочергову відповідальність за збереження вказаного об’єкта. Суд додав, що Міноборони самостійно визначає напрями використання бюджетних асигнувань, однак при цьому не вчиняє необхідних дій щодо збереження будівлі на Ярославовому Валу, 15-Б.

Про загрозу руйнування пам’ятки неодноразово повідомляли органи охорони культурної спадщини місцевого та національного значення, які проводили відповідні перевірки. Так, починаючи з 2012 року столичне управління охорони культурної спадщини повідомляло Міноборони про необхідність проведення першочергових протиаварійних та реставраційних робіт. У 2015-му Міноборони оштрафували на 20 тис грн за ухилення від підписання охоронного договору та за недодержання вимог щодо захисту, збереження, утримання, використання, умисне доведення пам’ятки до стану руйнації.

Станом на 2017 рік, за даними суд, втрати пам’ятки складали 69%. У 2017-2018 рр. Міноборони замовило попередній етап проекту реставрації з оцінкою технічного стану. Зокрема, встановлено, що загальний стан пам’ятки аварійний та частково непридатний для нормальної експлуатації, інженерні мережі відключені, будинок не експлуатується. Стан зовнішніх та внутрішніх архітектурно-конструктивних і декоративних елементів непридатний для експлуатації. Фундамент, перекриття, стеля та підлога – в аварійному стані, дах місцями деформований, водовідвідна система відсутня.

Як зазначив суд, будівля, що становить виняткову культурну цінність, перебуває у вкрай занедбаному стані, під загрозою остаточного руйнування та знищення, що беззаперечно свідчить про необхідність проведення першочергових робіт із консервації та реставрації.

Суд вказав, що з метою збереження пам’ятки Міноборони та ДП «Готель «Козацький» повинні:

  • забезпечити проведення необхідних науково-дослідних робіт, у тому числі археологічних і геологічних;
  • забезпечити розроблення та погодження науково-проєктної документації;
  • отримати дозвіл Мінкультури;
  • привести цю пам’ятку до належного стану шляхом здійснення консерваційних та реставраційних робіт.

Консерваційні роботи на пам’ятках визначаються необхідністю фізичного збереження пам’ятки в існуючому вигляді, максимального збереження автентичності об’єкта його культурної та історичної цінності, мінімального втручання в історичну субстанцію. У свою чергу, реставраційні роботи передбачають відновлення частково втрачених чи пошкоджених елементів, розкриття характерних елементів об’єкта.

Рішення ОАСК ще не набуло сили, оскільки у Міноборони є час до 11 липня на подачу апеляції.

Нагадаємо, у 1954 році колезький секретар Я. Загорський побудував одноповерховий дерев’яний особняк та дерев’яний флігель. З 1885 року власником садиби став професор медичного університету св. Володимира Іван Сікорський. З 1904 року у будинку мешкав Ігор Сікорський – видатний авіаконструктор, творець перших у світі літаків. Будівля знаходиться в буферній зоні пам’ятки ЮНЕСКО всесвітнього значення Софії Київської.

У 1993 році цей будинок, що розташований на вул. Ярославів Вал, 15-Б, було передано Міноборони у господарське відання та на баланс державного підприємства «Готель «Козацький».

Розпорядженням Київміськдержадміністрації від 11.03.1998 будинок включено до переліку пам’яток історії та культури місцевого значення з охоронним № 981-Кв.

Наказом Мінкультури від 06.12.2016 згаданий будинок включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення.

Постановою Кабміну від 25.01.2018 будинку надано статус пам’ятки національного значення з охоронним № 260087 як «Будинку, в якому мешкав видатний авіаконструктор І. Сікорський з родиною».

З 2000 по 2016 рр. будинок перебував в оренді Міжнародного благодійного фонду «Музей історії повітроплавання і авіації ім. Сікорського». Будинок було вилучено у фонду на підставі рішення суду у зв’язку з невиконанням ним взятих на себе зобов’язань, зокрема щодо необхідності проведення ремонтних робіт.

Зауважимо: ще 12 травня Київська міська рада звернулася до Кабінету Міністрів щодо безоплатної передачі будинку, в якому мешкав видатний авіаконструктор Ігор Сікорський, до комунальної власності громади.

А після того, як ОАСК вирішив, що відновлювати садибу має Міноборони та ДП «Готель Козацький», міністр оборони Андрій Таран закликав долучити до переговорів інші державні установи і зазначив, що МО не має достатньо коштів на реставрацію.

Після заяви Міноборони про нестачу грошей на відновлення садиби Сікорського, КМДА вимагає передати об’єкт місту.

Крім того, відновити садибу на Ярославовому Валу 15-А, за свій кошт пропонують посольство США у Києві (більшу частину життя авіаконструктор провів в Америці) та бізнесмен Ярославський.

Тим часом, готель «Козацький» у Києві та ряд інших об’єктів віддають на приватизацію.

Фото: Фейсбук

Фото: Фейсбук