Зробити комп’ютерну томографію грудної клітини в приватних медцентрах Києва нині непросто. Потрібно або чекати кілька днів, або ж платити подвійний тариф, якщо обстеження необхідне терміново. Через великий ажіотаж навколо КТ, яка сприймається мало не запорукою точного діагнозу, українці можуть отримати зовсім інші хвороби, адже дослідження дає велику дозу опромінення. У проблемі розбиралися журналісти програми «Київ. Тижневик» телеканалу «Київ».

За кожну томографію організм людини отримує опромінення від сотень рентгенівських знімків. Тому робити його часто — шкідливо. Однак, у приватних центрах про ризики процедури не розказують. Хоча комп’ютерна томографія — один з методів діагностики, який кияни люблять призначати собі самі.

«Люди самі звертаються, без направлення, без узгодження якоїсь мети для цього призначення… Постійно це є, постійно ми з цим стикаємося» — розповіли журналістам телеканалу «Київ» в одній з комунальних лікарень.

І якщо в таких лікарнях без направлення лікаря КТ нікому не робитимуть, то в приватних закладах обстеження зроблять кожному, хто за це заплатить. В усіх медичних центрах, які обдзвонила наша знімальна група, готові були зробити КТ без направлення лікаря. Ціна — від 1900 до 2500 гривень, залежно від часу. Про те, що метод КТ має суттєвий недолік, ніхто не згадує.

«Комп’ютерна томографія це приблизно в середньому 7 мілізівертів іонізуючого випромінення, а один рентгенівський знімок — це 0.02 мілізіверти. Таким чином, виконуючи одну комп’ютерну томографію ми прирівнюємо цей результат до понад 300 одночасних, одномоментних знімків рентгену. Навантаження, яке отримує людина, є надзвичайно високим» — розповідає Олександра Телегузова, лікар-кардіолог.

Іонізуюче випромінювання від КТ може пошкоджувати ДНК. Клітини відновлюють більшу частину завданих збитків, але це не завжди відбувається повністю. Результатом цього можуть бути мутації ДНК, які з часом можуть збільшувати ризик захворіти на рак.

«Таким чином ми вже зараз можемо прогнозувати, що може спостерігатися збільшення захворюваності на онкологічні захворювання через те, що люди безконтрольно, самовільно, не порадившись із лікарем призначають собі таке дослідження як КТ» — додає Телегузова.

Саме тому комп’ютерну діагностику призначають у тих випадках, коли користь від її використання буде більшою, ніж шкода, і коли КТ дійсно незамінна. Насправді ж комп’ютерна томографія не показана пацієнтам із легким або середнім перебігом коронавірусу на ранніх стадіях. Найчастіше достатньо або рентгенологічного дослідження, або УЗД легень, або ж спірографії. Медики наголошують, що методу КТ немає в першій ланці діагностики, і рішення про її доцільність може приймати лише лікар.

Переглянути сюжет повністю можна нижче:

Фото: скріншоти