Про це пише старший журналіст з енергетики Аура Сабадус у своїй колонці для Atlantic Council.
Санкції США щодо російської енергетичної галузі посилили в перші тижні 2025 року. Цей пакет був один із найагресивніших із моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Багато хто очікує, що тепер зі США буде експортуватися більше СПГ до Європи, що потенційно замінить російський газ. Збільшення американського експорту в цій ситуації поставить Трампа в сильне становище перед переговорами про можливе врегулювання війни в Україні.
Потенційно президент США може посилити тиск на Путіна, закликавши українську владу заборонити транзит російської нафти через Україну в Угорщину. Додаткові варіанти включають зниження граничної ціни, подальші санкції щодо решти поставок і розширення вторинних санкцій.
У Вашингтона може бути менше варіантів санкцій, пов’язаних із газом. Оскільки 2025 року прогнозується відновлення попиту з боку ключових імпортерів СПГ, таких як Китай та Індія, американський експорт може бути переспрямований в Азію, внаслідок чого Європа буде більше залежати від російського СПГ і трубопровідного газу. Додаткове виробництво СПГ у Канаді може розширити можливості поставок наприкінці цього року, але цього може бути недостатньо, щоб задовольнити європейських споживачів або розв’язати проблеми, пов’язані зі зростанням рахунків за електроенергію.
Хоча зусилля Трампа з підриву російської економіки зіткнуться з низкою проблем, немає сумнівів у тому, що енергетична імперія Путіна має досить крихкий вигляд. Зокрема, російський “Газпром”, схоже, перебуває у складному становищі. За останні два роки флагманська енергетична компанія Кремля зазнала багатомільярдних збитків, а у 2025 році ця тенденція може посилитися у зв’язку з припиненням транзиту газу через Україну. Перспективи “Газпрому” настільки несприятливі, що компанія, за деякими даними, планує підвищити ціни на газ усередині країни.
В ідеалі США найближчими місяцями будуть тісно співпрацювати з ЄС і Великою Британією, щоб розширити й одночасно посилити чинні санкції щодо енергетичного сектора Росії. Це стане сигналом для Москви, що нинішні економічні проблеми Росії тільки посиляться, якщо Путін відмовиться від припинення війни проти України шляхом переговорів.