Центральний банк Росії після критики з боку Володимира Путіна відмовився від підвищення базової ставки, попри збереження високої інфляції.

У повідомленні ЦБ РФ йдеться, що поточні монетарні умови зі ставкою 21% формують “необхідні передумови для відновлення процесу дезінфляції та повернення інфляції до мети, попри підвищене поточне зростання цін та високий внутрішній попит”.

“Відбулося більш істотне посилення грошово-кредитних умов, ніж передбачало жовтневе рішення за ключовою ставкою. Цьому сприяли автономні від грошово-кредитної політики чинники”, — заявили у ЦБ РФ.

Два місяці тому, коли було ухвалено рішення підвищити ключову ставку одразу на 200 базисних пунктів до рекордних 21% річних, російський ЦБ попередив про можливість подальшого підвищення ставки.

19 грудня, напередодні ухвалення рішення радою директорів Банку Росії, Путін заявив, що “центробанк міг би ефективніше і раніше використовувати інструменти, не пов’язані з підвищенням ключової ставки”. За даними Bloomberg, російські бізнес-еліти нажалілися Путіну, що глава ЦБ РФ Ельвіра Набіулліна у боротьбі з інфляцією “перегнула палицю” із підвищенням відсоткових ставок.

Надвисока ставка у Росії призвела до практичної зупинки зростання роздрібного кредитування і значного уповільнення корпоративного кредитування. Водночас інфляція у Росії залишається високою — близько 11,1% у річному вираженні в жовтні-листопаді.

“Сьогоднішнє рішення відображає думку Центрального банку, що можливо, необхідну жорсткість грошових кредитних умов досягнуто, яка виведе економіку на більш збалансоване зростання попиту. За більш збалансованого зростання попиту і динаміка курсу теж буде збалансована через те, що при цьому формуватимуться умови для низької інфляції”, — сказав заступник голови ЦБ Олексій Заботкін.