Росія в 2024 році зіткнулася з рекордним за 13 років стрибком роздрібних цін на бензин після низки атак українських дронів на нафтопереробні заводи, через які у першій половині року виробництво палива обвалилося більш ніж на 10%.
Про це пише The Moscow Times.
За даними Росстату, з початку року до 23 грудня бензин у середньому по РФ подорожчав на 11%, до 60,57 рубля за літр. При цьому у віддалених регіонах Далекого Сходу ціни на чверть перевищили середньоросійські: 74,4 рубля за літр на Сахаліні, 74 рублі — в Якутії, 70,9 рубля на Камчатці, 70,8 рубля — у Магаданській області.
За підсумками року зростання цін на бензин стане найсильнішим із 2011 року, коли, за даними Росстату, цінники на АЗС зросли на 14,9%. Для порівняння: минулого року, згідно з офіційною статистикою, бензин подорожчав на 7,2%, 2022-го — лише на 0,9%, 2021 — на 8,9%. Навіть у 2018 році, під час паливної кризи, бензин дорожчав повільніше: річне зростання цін тоді склало 9,4%, хоча в окремі місяці перевищувало 12%.
Вперше за 6 років бензин подорожчав помітно вище за загальну інфляцію, яку Мінекономрозвитку за тиждень до кінця року оцінює в 9,7%. Зазвичай влада намагається такого не допускати, щоб не провокувати подальшого прискорення інфляції, оскільки «вартість палива закладається в доставку всіх товарів та автоматично підвищує вартість кінцевої продукції для покупця», зазначає аналітик Freedom Finance Володимир Чернов.
Цього року, нагадує Чернов, уряд намагався стримувати ціни на бензин забороною на його експорт: обмеження ввели незабаром після того, як два десятки великих російських НПЗ були атаковані українськими БПЛА, а низка з них була змушена зупинити виробництво. До кінця травня спад виробництва бензину в Росії сягав 20% до грудня 2023 року, а дизельного палива — 11%. У відповідь влада засекретила статистику випуску палива, посилаючись на геополітику та загрозу маніпуляцій ринком.
Reuters з посиланням на джерела на ринку оцінює обсяги переробки нафти в Росії за підсумками року 266,9 млн тонн. Це на 8,1 млн. тонн нижче, ніж минулого року, і найнижчий показник з 2012 року, коли НПЗ переробили 265,4 млн. тонн сировини.
2025 року бензин продовжить дорожчати, попереджає аналітик «Цифра брокер» Кирило Климентьєв. Зростання цін, за його оцінками, складе 10-15%, а в гіршому випадку — 20%, чого в Росії, згідно з Росстатом, не було з 2004 року (тоді вартість палива підскочила на рекордні 31,3%).
Причиною, як вважає Климентьєв, стане підвищення тарифів «Транснафти» на прокачування трубопроводами, а також різке підвищення акцизів: вони зростуть 14% для бензину та 16% для дизпалива, що втричі більше, ніж було передбачено у Податковому кодексі (4,7% ). За розрахунками уряду, це принесе до скарбниці 170 млрд. рублів, з яких 116 млрд. — за рахунок позапланового підвищення.
«Додатковими чинниками стануть світові ціни на нафту, девальвацію рубля та інфляцію. Нівелювати ефект можуть субсидії нафтовим компаніям та зміцнення рубля», — додає Климентьєв.