Президент України Володимир Зеленський у неділю, 26 січня, взяв участь у вшануванні пам’яті жертв Голокосту.

«27 січня світ вшановує памʼять жертв Голокосту. Це було цілеспрямоване намагання нацистів стерти цілий народ — убити всіх його людей, знищити все, що нагадувало про євреїв. Шість мільйонів жертв», — написав глава держави у телеграм-каналі.

Зеленський повідомив, що напередодні разом з рабинами, представниками дипломатичного корпусу та своєю командою вшанував памʼять чоловіків і жінок, дорослих і дітей — мільйонів, убитих під час Голокосту.

«Злочин Голокосту ніколи не має повторитись, але поступово, на жаль, памʼять про Голокост стає слабшою. І зло, яке намагається знищувати життя цілих народів, досі залишається у світі», — зауважив він.

Зеленський зазначив, що всі мають боротися заради життя й не забувати, що «байдужість — це добриво для зла».

«Ми повинні долати ненависть, яка породжує знущання і вбивства. Ми повинні не допускати безпамʼятства. І це місія кожного — робити все, щоб зло не перемогло», — додав президент України.

Глава держави встановив лампадку до пам’ятного знака Менора на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр».

Деталі

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. У період Другої світової війни геноцид, влаштований нацистським режимом, призвів до знищення третини усіх євреїв світу. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року.

Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію № 60/7, у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ оголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня.

Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенцима. В Україні вперше відзначили день пам’яті жертв Голокосту на державному рівні 27 січня 2012 року.

За роки Другої світової війни у табори Аушвіцу доправили близько 1,3 млн людей, 1,1 млн з них було вбито. Ще близько 74 000 загиблих у таборах Аушвіцу були полякам неєврейського походження, також німці вбили тут 21 000 ромів, 15 000 радянських військовополонених та до 15 000 людей інших національностей.

У Голокост було вбито 6 мільйонів євреїв, 1,5 мільйона з яких — на території сучасної України.