У Лондоні 23 квітня мав відбутися знаковий етап перемовин України та її західних союзників щодо перспектив завершення війни, яку Росія веде проти України. Однак динамічні події протягом доби суттєво змінили очікування від цієї зустрічі.
“Ми вдячні партнерам за тверду підтримку та спільне прагнення якнайшвидше зупинити війну. Росія й надалі відмовляється від безумовного припинення вогню, затягуючи процес та намагаючись маніпулювати перемовинами. Але міжнародна єдність і чітка позиція наших партнерів не залишають їй шансів”, — заявив голова ОП Єрмак про підсумки переговорів на рівні радників із представниками Великої Британії, Франції та Німеччини.
За словами Єрмака, вони провели «глибокий діалог, спрямований на досягнення справедливого та стійкого миру в Україні» та домовилися продовжити регулярні консультації.
Як очікувалося, сьогодні у британській столиці мала пройти зустріч США, Німеччини, Франції, Британії та України на рівні міністрів закордонних справ, де Вашингтон очікував почути від Києва та його європейських союзників вирішальну відповідь на пропозиції США врегулювання війни.
«Це критичний момент для України, Великої Британії та євроатлантичної безпеки», — підкреслював важливість переговорів у Лондоні британський міністр закордонних справ Девід Леммі ввечері 22 квітня.
Утім, вранці в середу МЗС Британії офіційно підтвердило, що ці мирні переговори на рівні голів МЗС відкладено — після того, як напередодні ввечері Держдепартамент США повідомив про рішення американського держсекретаря Марко Рубіо не летіти у Лондон. Тоді ж стало відомо, що в Британію не прибуде і представник Дональда Трампа Стів Віткофф, участь якого також попередньо планувалася. Натомість США відрядили у Лондон спецпредставника Трампа по Україні Кіта Келлога.
Тож 23 квітня у Лондоні проходять лише закриті для ЗМІ переговори делегацій союзників України нижчого рівня. Українська делегація ще зранку підтвердила свою готовність взяти участь у цих консультаціях. «Якщо Рубіо пропускає [зустріч], то ясно тоді, що формату з Рубіо не може бути. Але ми готові до всіх форматів і всіх розмов», — повідомило українське джерело агентству РБК-Україна.
Американські медіа, серед яких CNN та The Wall Street Journal, трактували відмову Рубіо долучитися до переговорів у Лондоні як реакцію на незгоду Києва визнавати окупований Крим російським, про що напередодні ще раз заявив Володимир Зеленський. Така вимога, за даними Axios, міститься в «остаточній пропозиції» Дональда Трампа — документі, який США представили українським посадовцям у Парижі минулого тижня. Серед цих умов також є «де-факто» визнання окупації Росією частин Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей; обіцянка, що Україна не стане членом НАТО; скасування санкцій щодо РФ, введених із 2014 року; передача ЗАЕС під американський контроль.
23 квітня віцепрезидент США Джей Ді Венс, перебуваючи в Індії, фактично посилив терміновість цих вимог. Він заявив, що США, мовляв, зробили «дуже чітку пропозицію» Україні та РФ щодо шляху до мирної угоди, і пригрозив, що США вийдуть з процесу переговорів, якщо не почують “так” від обох сторін. Венс також дав зрозуміти, що поточну лінію фронту має бути фактично заморожено, при цьому і Україні, і Росії доведеться відмовитися від частини територій, яку кожна зі сторін наразі контролює.