Каліфорнійська Wikimedia Foundation, Inc., відома своїм глобальним проектом «Вікіпедія», намагається заборонити українській громадській організації «Вікіпедія Україна» використовувати торгові марки «Вікіпедія» і Wikipedia. Про це повідомляє dev.ua з посиланням на рішення Господарського суду Києва по цій справі.
У рішенні від 20 грудня суд в задоволенні позову відмовив.
Позивач вимагав заборонити українській компанії використання вказаних марок у своїй назві, а також в однойменних акаунтах у соцмережах, в домені wikipedia.net.ua, електронній адресі. Причина у тому, що «Вікіпедія Україна» начебто і не отримувала прав на використання цих брендів.
На думку представників Wikimedia Foundation, Inc., українська організація створює конкуренцію:
- на загальноукраїнському ринку фінансування безоплатного отримання, поширення знань та обміну навчальної, довідкової інформації;
- загальноукраїнському ринку надання в мережі Інтернет підтвердженої та нейтральної інформації про фізичних осіб, юридичних осіб, комерційних позначеннях, товари, послуги, предмети, явища, події
Видання зазначає, що ГО «Вікіпедія Україна» («Українська Вікіпедія») зареєстрована в січні 2020 року; засновниками є Сергій Гарбарук і Дар’я Чорноморець. ГО відома в Україні завдяки проектам #Вікіпатруль, #ВікіОсвіта, #ВікіУкраїна.
«Даємо відсіч російській пропаганді й розвиваємо проукраїнський інфопростір у глобальній Вікіпедії», — сказано на її сайті.
Зокрема, організація відома тим, що створювала статтю про кіборгів. Її волонтери переклали статтю про захисників Донецького аеропорту на російську та англійську мови.
Примітно, що в позові Wikimedia Foundation, Inc. згадана ще одна структура — «Вікібізнес».
Американська організація вказує на те, що «Вікібізнес» називає себе «єдиною агенцією з піару та репутаційного менеджменту у Вікіпедії в Україні», «командою маркетологів», що спеціалізуються «на просуванні компаній, політиків, селебрітіз та івентів», використовує «Вікіпедію… щоб… бренд вийшов на першу сторінку видачі Google. До кінця 2021 року агенція планує захопити 30% ринку нативної реклами у Вікіпедії в СНД».
Богдан Дубильовський, комерційний директор «Вікібізнес» і один з представників ГО «Вікіпедія Україна» повідомив журналістам, що знає про конфлікт, і триває він вже 2-3 роки. Дубильовський впевнений, що будь-хто може використовувати бренд «Вікіпедія» для його популяризації, оскільки це опенсорс-проект.
«Ми нічого не порушуємо», — підкреслив він.
Коментуючи мотивацію опонентів, Дубильовський зазначив, що вони боятимуться того, що «Вікіпедія Україна» претендуватиме на ті ж самі гранти.
За словами Дубильовського, ініціатором суперечки є ще одна громадська організація — «Вікімедіа Україна», яка має привілейований статус від американської Wikimedia Foundation.
«Вони вважають себе монополістами», — каже він.
Дубильовський стверджує, що його організація отримувала листи з погрозами.
«Вони наймали юридичних консультантів у Брюсселі», — розповідає Дубильовський.
Щодо зв’язку між ГО «Вікіпедія Україна» та проектом «Вікібізнес» Дубильовський заявив, що в першій багато волонтерів, а друга, мовляв, — окрема структура. «Але деякі люди перетинаються», — розповідає він.
Координатор «Вікімедіа Україна» Антон Процюк натомість заявив журналістам, що його громадська організація не пов’язана з поточною претензією Wikimedia Foundation, і остання діє в суперечці на свій розсуд.
Однак підтвердив, що претензії до «Вікіпедія Україна» у них є, і пов’язані з тим, що ця організація «перетворює громадянську ініціативу в бізнес і використовує бренд без дозволу власника».
Процюк додав, що «Вікімедія Україна» є єдиною в Україні офіційно визнаною Wikimedia Foundation організацією.
Фото: Фейсбук