Про це розповіладиректорка Центральної бібліотеки імені Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва Яна Біленко.
За її словами, за попередніми підрахунками, фонди дитячих бібліотек Києва мають поповнюватися книгами на суму в 8 млн гривень щороку. Проте протягом останніх 6 років, найбільше коштів для закупівлі книг надійшло чотири роки тому й ця сума становила 625 тисяч гривень. Яна Біленко пояснила, що книжки, які вже є у бібліотеці старіють і замість актуальних книгозбірень, бібліотеки стали архівними філіями.
Жінка зауважила, що бібліотеки фінансуються з бюджету Києва. Відповідно до нової концепції розвитку, планується запровадити перехід від бюджетного фінансування до змішаного. Така концепція передбачає проєктну діяльність, співпрацю з організаціями, благодійними фондами, залучення коштів приватного капіталу, здійснення приватних послуг. Однак все рівно бюджетне фінансування є основним, бо бібліотеки – неприбуткові організації.
Саме тому у бібліотеках запроваджують платні послуги, Зокрема, бібліотека Яни Біленко за рахунок надання платних послуг в 2021 році заробила 225 тисяч, а 2022 – планують подвоїти прибутки. Усі зароблені кошти будуть спрямовувати на поповнення фондів, однак цього все одно замало.
Щодо користування електронними книжками через бібліотеки, то тут є чимало законодавчих колізій, що роблять практично неможливим розвиток цього напряму та забезпечення читачів електронними версіями книг.
“Методики розрахунку з автором або видавцем права за використання цих текстів – наразі це велика проблема, бо власне весь цивілізований світ надає послуги для зареєстрованих читачів по перегляду або завантаженню того чи іншого контенту, який можна взяти або у друкованому вигляді, або з будь-якої точки світу ознайомитися в електронному форматі. Проблема не у тому, що немає рідерів, біда у тому, що немає можливості використовувати електронний контент”, – пояснила Яна Біленко.
Крім того, проблемою сучасних бібліотек є те, що вони не можуть провести більше двох електронних закупівель книг на рік, оскільки процедура дуже розтягнута в часі. Але коли книги все-таки “дістаються” до бібліотеки через пів року або місяців вісім, то вони вже застарілі.
Нагадаємо, усі охочі можуть допомогти закупити нові книжки для дитячих бібліотек Києва та взяти участь в благодійній акції “Книга краще гаджета”. Для цього перейдіть на сторінкуза посиланням.
Фото: Фейсбук