І коли ми говоримо про відбудову, то мова йде не лише про  стіни – це значно ширше поняття. А найголовніше, що ця відбудова має відбуватися за принципом інклюзії – тобто з врахуванням інтересів  різних груп населення, що  проживають на певній території, до  прийняття рішень.

Утім, різні групи населення – це і різні інтереси. А відтак неминучі конфлікти, які можуть гальмувати процес відновлення. Про це в ефірі радіо Київ FM розповіла Анна Аблямітова – активна мешканка Сколівської громади, ВПО, голова ініціативної групи по створенню Ради ВПО.

За її словами, Сколівська громада – це територія зі значним туристичним потенціалом, проте з низьким рівнем соціально-економічного розвитку. В громаді немає потрібної кількості вільних робочих місць, середня заробітна плата є низькою, молодь стрімко виїжджає. Немає системної діяльності на розкриття туристичного потенціалу громади та розвитку малого підприємництва.

Саме тому, громада долучилася до проекту «Збереження інклюзії та соціальної згуртованості в Україні: Адаптація та відновлення у відповідь на війну», що реалізується  ГО «Інститут миру і порозуміння».

З початку реалізації проєкту в Сколівській громаді при спілкуванні з місцевими жителями ініціативна група багато уваги приділила обговоренню та вивченню наявної ситуації та можливих конфліктних ситуацій, які стосуються більшості населення. Спочатку було враження, що багато конфліктів виникає між місцевим населенням та внутрішньопереміщеними особами, проте після спілкування зі всіма сторонами було виявлено, що насправді найбільш значною, актуальною та такою, яка має різні точки зору, є проблема недостатньо економічної та фінансової безпеки мешканців в період воєнної кризи через брак комунікації ОМС, місцевого населення та малого і середнього підприємництва.

За словами Анни Аблямітової ініціативна група провела зустрічі зі зацікавленими сторонами, щоб остаточно підтвердити наявність проблеми та її важливість для більшості мешканців, а після цього було організовано першу діалогову зустріч, яка відбулася 20 жовтня.  На неї зібралися представники громадського сектору, ВПО, ОМС, приватні підприємці та місцеві мешканці.

«На цій зустрічі в центрі нашого діалогу були такі питання, як  використання туристичного потенціалу громади для забезпечення роботою як ВПО, так і місцевих мешканців. Також співпраця зі Сколівським міським центром зайнятості щодо необхідності перепрофілювання відповідно до запитів місцевого ринку. Крім того, обговорили зустріч з місцевими представниками бізнесу, аби налагодити процес інформування мешканців про наявні вакансії. Перша діалогова зустріч більше нагадувала «брейн-шторм». Учасники спочатку обговорили потенціал та переваги громади, потім виокремили виклики, з якими стикається, як громада в цілому, так і окремі мешканці.  Озвучувалось багато ідей, окреслювалось чимало планів, щоб з-поміж великої кількості ініціатив вибрати найкращий варіант, який стане якісним результатом» – розповіла Анна Аблямітова.

За результатами цієї зустрічі домовилися  організувати наступну діалогову сесію для безпосереднього детального обговорення та напрацювання шляхів розв’язання проблеми громади.

Друга діалогова сесія відбулася 3 листопада. Варто зазначити, що до цієї зустрічі доєдналося більше учасників, зокрема з-поміж місцевих приватних підприємців. На цій зустрічі учасники ділилися своїми думками та ідеями щодо розв’язання проблеми громади. Це спілкування стало відвертим діалогом, з постановкою чималої кількості питання та пошуком на них відповідей. В центрі уваги була туристична галузь як тренд та найважливіший фактор розвитку громади. У ході  жвавого обговорення  визначена подальша програма спільних дій на користь мешканців громади, включно з ВПО.

Повну версію програми можна переглянути за посиланням:

Проєкт «Збереження інклюзії та соціальної згуртованості в Україні: Адаптація та відновлення у відповідь на війну» реалізують ГО «Інститут миру і порозуміння» спільно з Ініціативою за мирні зміни за підтримки Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.