Про це заявив генеральний директор ТОВ “Оператор ГТС України” у 2019−2022 роках Сергій Макогон у фейсбуці, коментуючи зупинку постачання газу РФ в Австрію.

“Газова ніч минула неспокійно. Мабуть, Газпром не спав. На зараз транзит іде у повному звичайному обсязі, але OMV не отримує газ від Газпрому. Думаю, що Gazprom Export просто почав продавати обсяги OMV на спотовому ринку Словаччини чи Австрії”, — зазначив експерт 16 листопада.

За його словами, Австрія була готова й може вижити без російського газу, що йде транзитом через Україну.

“Тому фактично зараз тиснути на Україну щодо продовження транзиту буде лише Словаччина”, – вважає Макогон.

Не так багато компаній захочуть купувати цей обсяг російського газу, додав експерт.

“Газпром буде робити додаткові знижки – його доходи додатково впадуть. Думаю, що шансів у словаків продавити схему “азербайджанського” газу все менше. Зараз ще почнуться арешти цього вільного газу іншими компаніями, які виграли арбітражі у Газпрому (Orlen, Uniper)”, – підсумував ексочільник ОГТСУ.

В іншому пості від 17 листопада він зазначив, що Словаччина не буде закликати продовжувати транзит після закінчення контракту в кінці цього року.

“Після відмови Газпрому постачати газ австрійській компанії OMV різко зменшуються шанси того, що Україну змусять продовжувати транзит. Бо фактично залишилась лише одна країна, яка буде наполягати на продовженні транзиту – Словаччина. Точніше словацька компанія SPP, яка тільки частково належить державі, а більша частина – місцевому олігарху. А Словаччині потрібно 2-3 млрд м3 на рік від росіян, бо частину вони давно купують не у Газпрому. Я оцінюю вірогідність продовження транзиту лише в 20-25%. Думаю, що зараз керівництво SPP буде активно думати над поставками російського газу через Туреччину, як Угорщина його отримує з 2021 року”, – стверджує Макогон.
Також від відсутності транзиту газу постраждає самопроголошене Придністров’я:
“На місці ПМР (Придністровʼя) я б теж почав щось думати… і не думаю, що оголошені плани міністра енергетики Молдови поїхати до Газпрому може щось змінити у перспективах транзиту, бо точно не Газпром вже вирішує. А труби через Туреччину не вистачить і на Словаччину, і на ПМР”, – додав Сергій Макогон.

Контекст

Газпром вирішив припинити постачання газу OMV з 16 листопада після того, як програв в арбітражі 230 млн євро. Це сталося через суперечку щодо недопостачення газу в Німеччину у 2022 році. Попри припинення постачань, OMV заявила, що здатна забезпечити контрактні обсяги для своїх клієнтів завдяки диверсифікації джерел (зокрема, постачання з Норвегії та ЗПГ). Потенційні втрати компанія оцінює у 5 ТВт-год на місяць (приблизно 6 млрд кубометрів на рік).

Австрійська держкомпанія OMV має довгостроковий контракт із Газпромом, що діє до 2040 року. Вона отримує приблизно половину усього російського газу, котрий транзитує Україна. У 2023 році завдяки російському газу Австрія стала нетто-експортером енергоресурсів уперше за 20 років.