Про це повідомили в програмі «Київ.NewsRoom» телеканалу «Київ».
Віталіна, героїня рубрики «Київ на твоєму боці» у мережі шукала собі підробіток вдома. Шахраї запропонували жінці плести браслети та намиста. Умови праці були прийнятні, однак «роботодавці» просили героїню переказати на їхній рахунок 500 гривень, ніби як «за матеріали».
Жінка не вагалася, адже їй надіслали паспортні дані ймовірного роботодавця. Відтак – переказала кошти. Та після цього Віталіну відразу заблокували, а всі листування – видалили.
Постраждала зрозуміла, що це був обман, на який багато хто може попастися. Тому жінка звернулася до кіберполіції. Наразі її заява прийнята до розгляду, а як тільки буде результат – їй повідомлять.
Пані Віталіна розповіла, що самотужки провела розслідування. На кількох сайтах із пошуку роботи жінка знайшла чимало оголошень від шахраїв, що її ошукали. Вони пропонували не тільки збирати браслети, а й шити маски та виготовляти різний хенд-мейд.
Усі ці оголошення були схожими не тільки за умовою перерахунку грошей на карту та жодних особистих зустрічей, а й за граматичною будовою тексту. Тому Віталіна припускає, що це справа рук однієї людини.
Олександр Спасіченко, експерт ринку праці, розповів, що в мережі щодня блокуються десятки вакансій від ймовірних шахраїв. За його словами, є три ознаки, за якими можна виявити обман:
- Відсутність мінімальної інформації про роботодавця.
- Пропозиція заробітної плати, що є значно вищою за ринкову.
- Нестандартне працевлаштування: попередні плати, реєстрації, закупівля якихось матеріалів тощо.
Водночас експерт аналітичної системи Михайло Кольцов запевнив, що будь-хто безкоштовно може перевірити потенційного роботодавця. Якщо це ФОП – через код податкової або реєстр підприємців. А якщо це підприємство чи організація – через код ЄДРПОУ.
До слова, пані Віталіна, після рішення кіберполіції, зможе позиватися до суду на тих, хто її ошукав. Адже в цьому випадку є всі ознаки статті 190 КК України (шахрайство), якою передбачена кримінальна відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до 3 років.
Фахівці ж рекомендують ретельніше перевіряти майбутніх роботодавців, щоб праця приносила гроші та задоволення, а не витрачені кошти та розчарування.
Фото: фейсбук