Про це свідчить розслідування центру “Досʼє”.
Цікавлять: джерела фінансування, спонсори, персональні дані, робочі та домашні адреси. Цілі: політики, журналісти, блогери, діячі культури та інші відомі люди.
Раніше ГРУ вже намагалося проводити силові акції проти емігрантів з РФ. Навесні 2024 — замах на Олександра Шварєва в одній з балтійських держав, творця і адміністратора тг-каналу “ВЧК-ОГПУ”.
Після низки помітних провалів ГРУ не посилає своїх офіцерів на закордонні завдання, а діє через завербованих агентів, залишаючись у безпеці на території РФ. (На зображенні – схема управління завербованими агентами).
“Росія веде війну проти НАТО, яке підтримує Україну зброєю, розвідкою та підготовкою військових“, — заявив Патрушев. Путін розглядає Україну як один із фронтів у протистоянні із Заходом.
З початку повномасштабного вторгнення російські спецслужби активізували гібридну війну, спрямовану на дестабілізацію Європи та США через саботаж і диверсії. (На зображенні – мапа російських диверсій в Європі).
Поки російські війська намагалися захопити Київ, ГРУ розробляло плани саботажу в Європі. ФСБ планувала захоплення Молдови, але плани зірвалися. ГРУ зосередилося на таємних операціях: від встановлення камер на залізницях Польщі до підпалів складів DHL.
Терміни “саботаж” і “диверсія” мають різні значення: саботаж перешкоджає роботі систем, а диверсія відвертає увагу ворога. Дії ГРУ в Європі поєднують обидва підходи, спрямовуючи їх на зрив постачання зброї Україні та підвищення напруги на Заході. З 2014 посилились кібератаки, втручання у вибори та навіть організація переворотів, а з 2022 року операції стали агресивнішими.
У 2022 році ГРУ створило Службу спеціальної діяльності під керівництвом Авер’янова. Завдання — саботаж поставок зброї Україні, тренувань військових і єдності НАТО. У 2024 році в Берліні горів завод Diehl Group, а в Чехії та Польщі фіксували тисячі спроб порушити залізничне сполучення. ГРУ вербує агентів через Telegram, пропонуючи гроші за підпали, вандалізм чи навіть убивства.
За даними Associated Press, з 2022 року в Європі сталося 59 провокацій Кремля, включаючи підпали, кібератаки та спроби вбивств, зокрема замах на главу Rheinmetall. ГРУ тестує системи безпеки Заходу, поступово підвищуючи рівень агресії, щоб уникнути прямої військової відповіді, але створювати хаос і недовіру в суспільстві.
Нагадаємо, що Міністерство закордонних справ Франції звинуватило російську військову розвідку (ГРУ) у низці кібератак на державні та приватні компанії за допомогою хакерського угруповання APT28, відомого також як Fancy Bear. Відомство наголосило, що країна вживатиме “всіх наявних засобів” для протидії злочинній діяльності Росії у кіберпросторі.