Грузинський парламент ухвалив в остаточному, третьому читанні закон про реєстрацію «іноземних агентів», який називають аналогом американського FARA (Foreign Agents Registration Act). Його внесла на розгляд урядова партія «Грузинська мрія».
Про це пише JAM News.
За закон проголосували 86 депутатів, тоді як проти не висловився жоден. Згідно з ним, «іноземними агентами» визнаватимуть неприбуткові організації, медіа та приватні компанії, якщо понад 20% їхнього фінансування надходить із закордонних джерел.
Крім того, іноагентами вважатимуть бізнес, журналістів та навіть рекламних агентів, які прямо чи опосередковано працюють на іноземні організації.
Усі вони відтепер мають обов’язково реєструвати свою діяльність. За дотриманням закону стежитиме Антикорупційне бюро Грузії. А за його порушення юридичні особи отримуватимуть штраф розміром 10 тисяч ларі (близько 150 тисяч гривень), а фізичні — або штраф у такому самому розмірі, або позбавлення волі до 5 років.
FARA (Foreign Agents Registration Act) – це закон США, ухвалений у 1938 році, який зобов’язує фізичних осіб і організації, що працюють в інтересах іноземних держав чи структур, реєструватися в Міністерстві юстиції США.
Основні положення:
-
Реєстрація необхідна для осіб, які займаються лобіюванням, пропагандою або іншою діяльністю в інтересах іноземних суб’єктів.
-
Вимагає подання звітності про фінансування, контракти та діяльність.
-
Передбачає штрафи або кримінальну відповідальність за порушення.
Закон активніше застосовується у XXI столітті, особливо щодо політичного впливу та дезінформації.
Крім того, сьогодні ж грузинський парламент проголосував і за поправки до закону «Про мовлення», якими запровадили повну заборону іноземного фінансування для медіа і посилили контроль за журналістською діяльністю, зокрема роботу з джерелами, та покарання за порушення.
3 червня 2024 року в Грузії офіційно набув чинності закон про «іноагентів», який порівнювали з таким самим, ухваленим у росії. Його підписав спікер парламенту країни, обійшовши в такий спосіб вето тодішньої президентки Саломе Зурабішвілі.
Він оголошує неурядові та медійні організації, чий дохід становить понад 20% із-за кордону, організаціями, що представляють інтереси іноземної держави. Вони мають бути зареєстровані у спеціальному реєстрі та щороку заповнювати фінансову декларацію. Інакше першого разу їх оштрафують на 25 тисяч ларі (близько 7850 євро).