Українська співачка Руслана виступає проти ухвалення законопроєкту №5572, що стосується авторських та майнових прав. Через це артистку жорстоко критикують її опоненти.
Про те, що Руслана Лижичко співпрацює зі “злочинним угрупованням”, яке «вкрало 100 млн доларів з кишень роялті українських музикантів», на своїй сторінці у Facebook заявила ведуча Яніна Соколова. Вона підтримала співака Валерія Харчишина, генерального директора авторської організації ГО «УААСП», який виступає за прийняття законопроекту №5572. Руслана в свою чергу здивована таким звичнуваченням в корупції та участі в “злочинному угрупованні”, вказує на недоліки законопроекту, а організація Харчишина на її думку “цілком себе дискредитувала”.
Телеведуча Яніна Соколова пояснює, чому Руслана за не допущення ухвалення закону №5572, який “перекриє кисень злочинному схематозу роялті”. Вона та чоловік – Олександр Ксенофонтов, бізнес-партнери засновників організації, яка належить Олегу Долинському та Олександру Нікіну, до якої має питання низка музикантів, зокрема, Валерій Харчишин.
На думку Соколової після прийняття закону “все буде чесно”, а головне гроші розподіляться авторами, а “не випадковими бізнесменами”, які “дають на лапу Русланам копійки, а в решти крадуть, бо система розподілення до сьогодні працювала підкилимно”.
“Якщо закон ухвалять, то кожен музикант буде отримувати стільки роялті за власні пісні, скільки заробив. Написав 10 хітів на місяць, які розривають радіо і ресторани, отримуєш відповідно. Не написав нічого путнього за останні десять років як Руслана, отримуєш менші гроші за старі хіти”, – додала журналістка.
Телеведуча також нагадала, що минулого місяця правоохоронці затримали на хабарі у готелі “Київ” біля Верховної Ради Олександра Нікіна, який намагався дати хабар у 100 тис $ депутату від “Слуг народу”, щоб закон #5572 не був ухвалений.
Підтримав слова Яніни і фронтмен гурту “Друга ріка” Валерій Харчишин. За його словами, така історія тягнеться вже щонайменше 20 років. Співак зазначив, що багатьох виконавців “розводили, як котенят”. Тож він закликає підтримати відповідний законопроєкт, аби “навести лад у своєму садку” та, щоб “уникати граблів у майбутньому”.
“Склавши все до купи, дійшли висновку — історія невтішна, м’яко кажучи… Ми – всі дурні. Нас розводили, як котенят. Я був розчарований і злий щодо своїх наївних сподівань. Але історична правда, що не на поверхні – частіше гірка. Та доя того вона і потрібна, та історія, аби уникати «граблів» у майбутньому”, – йдеться в дописі.
На його думку Громадська спілка “Автори і Видавці” (де президент Руслана) є керована директорами, що пов’язані з Долінським. Їм також належить низка інших ГО, пов’язаних з питанням авторських: “Сьогоднішній директор цієї ГС Малиновський В. разом з Долінським є співзасновниками Громадського об’єднання “Платформа Музичних Видавців України”, Павло Калениченко підписант від даної юр. особи і одночасно директор ГС УМА та ГС КАМП (засновані компаніями Долінського О.)“, – пояснює співак.
Співачка Руслана разом з чоловіком просить депутатів не приймати законопроект.
“Це була перша глава поглинання авторської сфери в непроглядну пітьму. В прелюдії цієї п’єси, під назвою “Кому дістануться Роялті”, відбулось зведення Руслани на п’єдестал розбудови в Україні авторської сфери особами, які і сьогодні ховають за ширмою “посла чистої енергії” мільярди авторських винагород. Так Руслана стала учасником засідань комітетів ВРУ, круглих столів та зборів з реформування сфери інтелектуальної власності в Україні останніх десятиліть”, – написав співак.
Сама ж артистка заявила, що їй “сумно читати, що пишуть про неї її колеги та друзі”, особливу її дивують пасажі про “злучинне угруповування”.
“Все це по-людські дуже принизливо, образливо, неповажно, в найкращих традиціях пропаганди північного сусіда – “Скабєєва-style”. Я вже наслухалась про себе багато подібного звідти. Але не віриться, що це в Києві, в Україні, просто зараз і тут”, – написала співачка.
Водночас Руслана пояснила зі свого боку, з чого почала суперечка з колегами. За її словами, цей конфлікт – про гроші, тому вона “ніколи не вважала правильним обговорювати це питання публічно”.
“Організація УААСП, яка претендувала і претендує збирати авторську винагороду у користувачів авторського права – радіо, телебачення тощо, на мій погляд і на думку величезної кількості моїх колег–правовласників, цілком себе дискредитувала” – написал вона.
На думку артистки, від законопроєкту #5572 “виграють не автори та правовласники, а користувачі та одна єдина організація УААСП”.
“Так, я помилково повірила, що якщо ГО УААСП замінить державний ДААСП, то робота стане активнішою і прозорішою. Але коли побачила і зрозуміла, що все сталося навпаки, то одразу припинила брати участь в її роботі. Мене багато разів запрошували прийти на правління, на що я завжди відповідала відмовою. Я не хотіла бути причетною до всього, що там робилось. І мені не вистачало духу сказати своїм друзям, що все чим займається УААСП, м’яко кажучи, недобре. Я ніколи не була знайома з Олександром Нікіним, «патронат» якого мені «приписала» нездорова уява колег з УААСПу“, – пише співачка.
Історію з хабарем співачка не готова коментувати: “Щодо історії хабаря між Санченком (депутат, якому вручали хабар) і Нікіним лише особисто сам Нікін має прокоментувати ситуацію, що відбулася насправді і чи є справедливими звинувачення. Повторюсь вкотре, це ніяк не вплине на нашу боротьбу з лобістським проектом Потураєва-Санченка на ім’я ГО УААСП та лобістським законом 5572 з метою цей проект протягнути“, – додала вона.
До слова, закон #5572 пропонує скасувати реформу організацій колективного управління, запроваджену 2018 року, та позбавити акредитації ОКУ.
Зокрема, проєкт розблокує збір “авторських” роялті та українські автори зможуть отримати винагороду з-за кордону, а іноземні правовласники отримають кошти на публічне використання їхніх творів в Україні.
На підтримку закону № 5572 було підписано колективне звернення, яке підтримано підписами близько двохсот регіональних радіостанцій зі всієї України, а також всі найбільші радіо мережі, що входять в холдинги: «ТАВР-Медіа», «Український Медіа Холдинг» та радіо-групу «Люкс», а також «UA:Суспільне»; найбільші фестивалі країни, такі як: «Atlas Weekend», «Файне місто», «Захід фест», «Бандерштат», «Безвіз», «Чорноморські Ігри», «Радіо Дей»; концертні агенції і найбільші організатори гастрольних подій, такі як: «Аншлаг», «Гастролі UA», «Pop Corn CA», Всеукраїнська Асоціація Музичних Подій – “ВАМП” та івент-агенція “Мегаподія”; бльше двох тисяч найвідоміших ресторанів та ресторанних мереж; «Фонд Розвитку Української Музики» – Роман Муха.
Серед виконавці підтримку закону висловили такі автори та музичні видавництва: «Суперсиметрія» – Святослава Вакарчука, «Віолет М‘юзік» – Віталія Телезіна, «Vidlik» – Лєри Левицької, гурти ONUKA, The Maneken – автори Ната Жижченко та Євген Філатов, «MOZGI GROUP/ MOZGI Entertainment» – Ірини Горової та Олексія Потапенко, «Mamamusic» – Юрія Нікітіна, видавництво «УМІГ МЬЮЗІК» та «БРИНЗА МЮЗІК», що представляють величезні каталоги музики та авторів, компанії «ПрессКом» і «Ева Медіа», що власними каталогами надають музичний сервіс більш ніж в 3500 закладів по всій Україні, серед яких інтернаціональні мережі громадського харчування та торгівлі; Катерина Павленко – гурт «GO_A», гурт «Антитіла» – Тарас Тополя, гурт «Друга ріка» – Валерій Харчишин, він же генеральний директор авторської організації ГО «УААСП», гурт «ТНМК» – Олег Fahot Михайлюта, народний артист, професор, композитор, ректор академії ім. Глієра – Злотник Олександр, гурт «Авіатор» – Тодорюк Дмитро, гурт «LIUKU» – Дмитро Ципердюк, Кольцова Олександра – гурт «Kryhitka», реп-виконавець Олександр Ярмак, гурт «Green Grey» – Дмитро Murik Муравицький та Андрій Diezel Яценко, автор Хомулко Дмитро – «Bobina records», автор пісень гурту Скрябін – Ростислав Домішевський, автор та виконавець Арсен Мірзоян, співачка «Alyosha», гурт «Піккардійська Терція» – Володимир Якимець, гурт «KARNA», гурт «Фіолет» – Мартинюк Сергій, гурт «PANCHYSHYN», гурт «Rockoko» – Романишин Михайло та гурт «Lvivdanceclub» – Павло Муха, Андріан Попович, композитор і поет Бровченко Микола, кіно-композитор Круценко Сергій, композитор Олександр Філоненко, музика якого звучить у рекламних компаніях світових брендів; DJ Miss Monique та DJ Spartaque, що представляють 16 музичних лейблів електронної музики, які щомісяця видають не менше 50 музичних релізів.
Фото: facebook