Про це в етері КИЇВ24 повідомив дипломат, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Індія досі доволі сильно залежить від РФ у питанні озброєнь. З 2014 року по 2024 рік ця залежність з 76% до 36%. Досі на озброєнні Індія має і радянську, і російську техніку. Домовленості з Путіним про спільне виробництво, постачання запчастин.
Проте індуси не є однозначними гравцями на російському полі, адже вони розуміють, що російське озброєння не є найкращим, а для стримування Китаю краще дружити з європейцями та американцями. Однак також важливі інтереси, наразі країна є другим за розміром покупцем російських енергоресурсів.
Вони зекономили за час повномасштабного вторгнення Росії понад 13 млрд доларів, купуючи за безцінь російські ресурси. І не лише для власного вжитку, але й для експорту. Політика прем’єр-міністра Індії Моді більше на боці РФ, ніж на українському.
Окрім того, варто додати, що Індія не засудила дії РФ ані у 2014 році, ані у 2022, відмовившись однозначно коментувати повномасштабну війну, розв’язану Росією. Також Індія відмовилась брати участь у Саміті миру у Швейцарії.
Відносини України та Індії
Від початку війни в Україні індійський уряд уникає прямого засудження російського вторгнення, закликаючи сторони до діалогу для вирішення “конфлікту”. Володимир Зеленський прямо засудив цей візит, через це МЗС України викликало на зустріч посла Індії в Києві. У березні 2023 року Дмитро Кулеба вже відвідував Індію з дводенним візитом, під час якого провів одну зустріч у рамках Саміту миру та одну – для налагодження українсько-індійських відносин.
Щодо відносин з Росією, то вони потеплішали з часів Холодної війни, коли СРСР був постачальником зброї для уряду Республіки Індії. Навіть після 2022 року РФ та Індія продовжили співпрацю. Москва стала великим постачальником нафти в Індію за зниженими цінами. Проте Захід не полишає надії налагодити стосунки з країною, адже вона є потенційною супердержавою.