Так вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
“Кремль продовжує просувати свої стратегічні зусилля з де-факто анексії Білорусі та подальшого розширення російської військової присутності в Білорусі в рамках Союзної держави”, – йдеться у висновку ISW.
Російський диктатор Володимир Путін і самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підписали новий договір про гарантії безпеки в рамках Союзної держави на засіданні Вищої державної ради Союзної держави в Мінську 6 грудня.
Лукашенко публічно звернувся до Путіна з проханням, щоб Росія розмістила в Білорусі балістичні ракети системи “Орєшнік” за умови, що білоруське військово-політичне керівництво визначить цілі системи, якщо ракета коли-небудь буде запущена з території Білорусі.
Путін відповів на запит Лукашенка, заявивши, що Росія може розмістити системи “Орєшнік” у Білорусі до середини 2025 року.
Путін зазначив, що новий договір про безпеку дозволяє Росії і Білорусі використовувати “всі наявні сили і засоби” в рамках зобов’язань Росії та Білорусі щодо взаємної оборони.
“Розгортання балістичних ракет “Орєшнік” в Білорусі ще поглибить військову присутність Росії в Білорусі і сприятиме реалізації давніх стратегічних зусиль Кремля, спрямованих на підрив білоруського суверенітету і фактичну анексію Білорусі в рамках Союзної держави”, – кажуть аналітики.
У звіті зазначають, що Росія і Білорусь також підписали 10 інших документів Союзної держави, включаючи концепцію безпеки Союзної держави, постанову про єдині правила у сфері захисту прав споживачів, постанову про спільні заходи щодо боротьби з контрабандою, угоду про формування спільного ринку електроенергії.
“Лукашенко, ймовірно, намагається зберегти білоруський суверенітет перед Москвою, виступаючи за те, щоб Білорусь контролювала російську зброю, розміщену в Білорусі, – зусилля, в яких Лукашенко історично зазнав невдачі”, – йдеться у звіті ISW.
Лукашенко публічно попросив надати Мінську право вирішувати, як використовувати ракети “Орєшнік” у Білорусі, ймовірно, у спробі зберегти суверенітет Білорусі в рамках Союзної держави і зміцнити свою переговорну позицію проти подальшої інтеграції в рамках Союзної держави.
Проте він же і зазначив, що російські військовослужбовці продовжать експлуатувати систему “Орєшнік” у Білорусі. А це, йдеться в огляді, вказує на те, що Москва збереже контроль над будь-якими системами “Орєшнік”, розгорнутими в Білорусі.
Аналітики стверджують, що розміщення ракет “Орєшнік” у Білорусі не збільшує безпосередні ризики ударів балістичних ракет середньої дальності по Україні або країнах НАТО, попри посилене брязкання ядерною зброєю з боку Кремля.
“Путін вкотре спробував похизуватися системою “Орєшнік” та російським ракетним потенціалом під час засідання Вищої державної ради Союзної держави в рамках інформаційної операції Кремля з рефлексивного контролю”, – кажуть в ISW.
За оцінками ISW, постійне хизування Кремля системою “Орєшнік” навряд чи свідчить про розробку особливо нових російських засобів дальнього удару.