Колектив «Національного центру Олександра Довженка» надіслав листа прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, міністру культури та інформаційної політики Олександру Ткаченку та заступнику керівника Офісу президента України Юрію Костюку. Лист оприлюднено на сайті Довженко-Центру.

Зокрема, колектив висловлює занепокоєння, яке виникло з двох причин: через інформацію щодо можливого переведення Центру в сферу управління Державного агентства України з питань кіно, а також через порушення проведення конкурсу на посаду генерального директора Довженко-Центру.

«За останні п’ять років Довженко-Центр із закритого збиткового режимного об’єкту перетворився на успішний культурний центр зі щорічною публічною звітністю та потужними втіленими проектами, що відомі в Україні і за кордоном. Діяльність Довженко-Центру включає не лише опікування національним фільмофондом та представництво країни у Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF), але й відповідно до статуту та стратегії розвитку інституції, базується на наукових дослідженнях, що популяризують українське кіно в Україні та у всьому світі», – йдеться в листі.

Колектив центру нагадав про низку успішних проектів, які вдалося реалізувати за останні роки. Зокрема, наразі у Центрі діє кінокопіювальна лабораторія, Музей кіно, Медіатека, що втілює онлайн-проєкти. Також Центр займається кінодистрибуцією, книговидавництвом. Також на базі центру зберігаються унікальні кіноархіви. Ще на базі Довженко-Центру діє перформативний простір Сцена 6 – майданчик для реалізації проєктів Центру і для підтримки численних незалежних театральних компаній, музичних та комедійних колективів.

Зазначають, що самепідпорядкування Довженко-Центру безпосередньо Міністерству культури надало підприємству достатню свободу для цих проектів. У той же час Держкіно, якому хочуть перепідпорядкувати Центр, зосереджений винятково на виробництві кіно, проте Довженко-Центр охоплює значно ширші завдання. І колектив Довженко-Центру обурений тим, що передачу інституції у підпорядкування Держкіно з ними не обгововорювали.

«Прийняття рішень про суттєві зміни в управлінні національної культурної інституції (так само, як і про підпорядкування державних кіностудій Держкіно) у кулуарний спосіб, без їх обговорення з її чинним керівництвом та колективом, без винесення на громадське обговорення з кіноспільнотою є практикою, що суперечить демократичним цінностям, виявом неповаги до фахівців, які ці інституції наповнюють сенсом… Якщо така зміна у підпорядкуванні й обґрунтована, його аргументація колективу Довженко-Центру наразі не відома», – додають співробітники у своєму зверненні.

Додали, що у Держкіно немає досвіду та необхідних компетенцій з управління нерухомим майном.

«Окрім того, вже другий рік поспіль Довженко-Центр стикається із катастрофічною затримкою затвердження паспорту бюджетної програми, за якою здійснюється його фінпідтримка, та річного фінансового плану. Станом на середину березня інституція знову опинилася на порозі неплатоспроможності та неможливості втілювати річний план заходів», – завили у Центрі.

Додамо, що наразі поки немає реакції Міністерства культури та уряду на цей лист.

Нагадаємо, минулого року Довженко-Центр також заявляв про проблеми з фінансуванням.

Фото: Фейсбук