Про це свідчить візит у Пекін одразу після візиту у Вашингтон торгового комісара ЄС Мароша Шефчовича, пише South China Morning Post.
Після термінового візиту до Вашингтона у вівторок, 25 березня, для переговорів, спрямованих на уникнення нових мит США на європейські товари, словацький дипломат вже у середу, 26 березня, вирушив до Пекіна.
У Сполучених Штатах Шефчович повторив пропозиції Брюсселя щодо зниження мит на американський імпорт і збільшення закупівель товарів зі США, намагаючись уникнути найгірших наслідків торгової політики Дональда Трампа. Однак ці зусилля не увінчалися успіхом: у середу президент США оголосив про введення 25%-их мит на автомобілі, включно з європейськими. Команда Шефчовича попередила послів ЄС про очікувані високі тарифи наступного тижня.
На своєму першому офіційному візиті до Китаю Шефчович має іншу мету, хоча багато хто в Брюсселі вважає її не менш складною. На тлі агресивної позиції Трампа щодо Європи китайські чиновники активно працюють над покращенням відносин із ЄС, наголошуючи на спільному супернику. Шефчович прагне з’ясувати, наскільки серйозно Пекін налаштований на відновлення відносин із Європою, і чи готовий діяти рішуче.
Зустрічі та вимоги
У четвер, 27 березня, Шефчович має зустрітися з міністром митниці Китаю Сунь Мейцзюнем, а ввечері — з віцепрем’єром Хе Ліфеном. У п’ятницю, 28 березня, він проведе переговори з міністром торгівлі Ван Веньтао. У кожній зустрічі він представить конкретні вимоги, спрямовані на покращення двосторонніх відносин, якщо Китай готовий піти на поступки.
Європейська комісія заявила, що Шефчович порушить системні питання ЄС щодо негативного впливу неконкурентних політик Китаю, а також бар’єри доступу до ринку, які впливають на експорт і інвестиції ЄС у Китаї. Однією з цілей поїздки є пошук шляхів узгодження китайських інвестицій в ЄС із пріоритетами та політикою Євросоюзу.
Деякі вимоги, такі як питання доступу до ринку, можуть бути вирішені під час візиту. Інші, наприклад, нерівне ставлення до європейських компаній у Китаї, потребують більше часу, але вважаються досяжними за умови готовності китайських міністрів до співпраці.
Попри оптимізм Шефчовича, досвідченіші чиновники висловлюють скептицизм щодо результатів. Водночас Китай прагне вирішити суперечку з ЄС щодо електромобілів, яка минулого року призвела до введення мит на китайські моделі.
Цей візит є важливим кроком у складній дипломатичній грі між ЄС, США та Китаєм, де кожна сторона намагається захистити свої інтереси.
“Ремонт” стосінків ЄС з Китаєм буде коштувати поступками у демократичних принципах. «Європі доведеться закритики очі над зловживаннями свободами у Китаю», — попередив The Economist.