Про це повідомила очільниця департаменту в Центральному державному історичному архіві України Ганна Путова.

Проблеми в костелу тривали роками: “Ще 6 років тому там вода від талого снігу та дощу стікала у навах по колонам просто по проводці і стукала об паркет, ритмічно супроводжуючи концерти та Святі Меси. Це – результат дикої халатності держави”, – зазначила Ганна Путова.
Будівлю не віддавали римо-католикам близько 20 років: “Орган від початку був встановлений у неналежному місці, звук від цього страждав. Коли постало питання перенесення до іншого приміщення, стало ясно, що інструмент просто розвалтиться. Це був камінь спотикання, горе та біда. Сволочне, мерзотне наше міске керівництво на пару з Пральнею від найпершої кучмівської постанови 2001 року про повернення культових споруд громадам, морочили голову і Національному будинку органної та камерної музики, і католицькій громаді, годуючи їх обіцянками, стикаючи лбами, збуджуючи ненавість, очевидно, чекаючи, поки католики та музиканти одне одного повбивають, а храм сам розвалиться, звільняючи місце для чергової забудови”, – додала чиновниця.
Путова акцентує на тому, що поруч з костелом знаходиться забудова Андрія Вавриша: “До речі, у безпосередній близькості до собору знаходиться законсервоване – звісно, незаконне будівництво, яке старається відновити власник ділянки – тадаммм! – Вавриш. Ні-ні. Я не вірю у конспірологічні теорії і не думаю, що підпал здійснив забудовник. Але чергове будівництво на території Нової Забудови, над лінією метро, у долині Либіді, буде згубним для костьолу Св. Миколая. Ну а храм радше за все тепер уже кинуть в зуби громаді. Бідний-нещасний, спотворений, спустошений”, – зазначила вона.
Столичний активіст Віталій Селик припускає, що новий орган може коштувати 1,5 млн.: “В сьогоднішніх цінах такий орган може коштувати порядка $1,5 млн (₴40 млн). Проте є один нюанс, чеська фірма-виробник кілька років тому оголосила про неплатоспроможність, звільнила всіх працівників і припинила роботу. Тому доведеться шукати інші майстерні”, – стверджує активіст.

Відмітимо, у травні 2021 року Міністерство культури і інформполітики України оголосило перелік об’єктів “Великої реставрації”. Серед них — 30 об’єктів у Києві, зокрема костел святого Миколая. Мала відбутися реставрація фасаду.

Щодо користування костелом триває вже кілька років суперечка. Мінкульт хоче віддати будівлю костелу святого Миколая у безоплатне користування Парафії святого Миколая Римсько-Католицької Церкви в Києві. Приміщення костелу з релігійною громадою ділять артисти Будинку органної музики – їм торік у вересні пообіцяли новий концертний зал у іншій будівлі. Поки його не збудовано, релігійна громада та артисти мають спільно користуватися приміщеннями костелу. Згідно з документом уряду, об’єкт мають побудувати до кінця 2023 року.

Нагадаємо, попередньою причиною пожежі могло стати коротке замикання в органі під час репетиції.

Як ми повідомляли, міністр культури Олександр Ткаченко вважає наслідки пожежі незначними.

У п’ятницю ввечері у Києві горів костел Святого Миколая на вулиці Великій Васильківській. О 22:40 пожежу локалізували, а о 23:26 – ліквідували. Жертв та постраждалих немає.

Фото: Фейсбук