Нові об’єкти з’являться 6 жовтня до 80 роковин трагедії, повідомляє Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр».
Одним із найбільших об’єктів стане «Кришталева стіну плачу» – її презентує відома сербська художниця-концептуалістка Марина Абрамович.
«Цей меморіальний об’єкт буде одним із найбільших збудованих у Європі протягом останнього десятиліття (довжина досягатиме 40 метрів, а висота – 3 метрів). Стіна складатиметься з 75 кварцових блоків, одночасно її зможуть відвідувати 25 людей», – зазначили у Меморіальному центрі.
Кристали кварцу, з блоків якого створять стіну, містять в собі антрацит – найпоширеніший вид вугілля в Україні. Стіна розташується неподалік інсталяції «Дзеркальне поле».
«Коли я усвідомлювала свій внесок в проект, пов’язаний з темою Бабиного Яру, для мене були важливі три речі. По-перше: об’єкт не повинен бути тільки скульптурою. По-друге, він повинен бути інтерактивним. По-третє: об’єкт не може бути лише відображенням минулого, а повинен нести послання в майбутнє», – пояснила свій мистецький Марина Абрамович.
«Курган пам’яті» розташується за нещодавно відкритою меморіальною синагогою, неподалік того місця, де у вересні 1941 розстрілювали євреїв. «Курган» буде відтворювати історію трагедії Бабиного Яру за допомогою технологій 3D-моделювання, розробленого Центром просторових технологій.
Цей об’єкт проектувала архітектурна компанієя SUB. Ширина і довжина будівлі сягатиме 80 метрів, а висота – 15 метрів. Дах «Кургану пам’яті» буде розсувним.
«Форма об’єкту нагадуватиме кургани – традиційні для українських степів давні поховання у формі пагорбу із землі і каміння», – пояснили у меморіальному центрі.
Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» також цього року представив художню концепцію майбутнього меморіалу. Концепція передбачає комплексну меморіалізацію території Бабиного Яру. Комплекс включатиме Музей усіх жертв Бабиного Яру 1941-1943, Музей Голокосту в Україні та Східній Європі, Музей історії забуття трагедії в часи СРСР, Музей куренівської трагедії, науковий та освітній центри, багато мистецьких об’єктів.
У музейний ансамбль також увійдуть раніше встновлені на території Бабиного Яру монокуляри «Погляд у минуле» з архівними та документальними фото та відеосвідченнями, аудіовізуальна інсталяція «Дзеркальне поле» з іменами жертв та поминальними піснями християнської та юдейської традицій, а також – символічна синагога «Місце для роздумів», яка була відкрита у травні цього року.
«Разом із «Курганом пам’яті» та «Кришталевою стіною плачу» ці об’єкти утворять єдиний музейно-меморіальний комплекс – першу частину Меморіального комплексу, присвяченого жертвам Бабиного Яру», – зазначили у меморіальному центрі.
Додамо, що така концепція розвитку Бабиного Яру належить скандально відомому російському режисеру Іллі Хржановському. Проти такої концепції виступали низка українських діячів та окремі представники єврейської громади України. Однак підтримку Хржановському та його проекту висловив міністр культури України Олександр Ткаченко.
Фото: Фейсбук