Про це повідомляє пресслужба МЗС Китаю.
В заяві китайського міністерства вказано, що під час стратегічного діалогу в Лондоні з британським колегою Девідом Леммі Ван Ї поділився думками щодо «української кризи».
Ван І повідомив, що Китай завжди дотримується «чотирьох зобов’язань», висунутих президентом Сі Цзіньпіном як основний орієнтир, і закликав «не загострювати бойові дії і не підливати масла у вогонь».
«Розвиток і зміни ситуації підтвердили раціональність і конструктивність пропозицій Китаю. Китай вітає всі зусилля, спрямовані на мирні переговори, і підтримує побудову збалансованої, ефективної та стійкої архітектури європейської безпеки, щоб зрештою досягти довгострокового миру та стабільності в Європі», — сказав він.
Голова МЗС Китаю додав, що Пекін готовий працювати з усіма сторонами, включаючи ЄС, щоб продовжувати відігравати конструктивну роль у цьому відношенні.
Нагадаємо, Трамп заявив, що провів телефонну розмову з Володимиром Путіним.
Це перший відомий прямий контакт між Путіним і президентом США з часів вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
За словами Трампа, розмова була “тривалою і дуже продуктивною”.
Трамп обговорив із Путіним не тільки Україну, але і “Близький Схід, енергетику, штучний інтелект, силу долара і багато інших тем”.
За його словами, він і російський лідер погодилися з необхідністю нарешті зупинити війну в Україні.
Трамп анонсував, що доручив держсекретарю Марко Рубіо, директору ЦРУ Джону Реткліффу, раднику з національної безпеки Майклу Волцу і спеціальному посланнику Стіву Віткоффу очолити переговори. Він висловив впевненість, що вони “будуть успішними”.
За його словами, президенти домовилися, щоб їхні команди розпочали таки перемовини негайно.
“Ми почнемо з того, що зателефонуємо президенту України Зеленському, щоб повідомити його про розмову, що я зараз і зроблю”, – заявив президент США.
Трамп подякував Путіну “за його час і зусилля щодо цього дзвінка”, а також за звільнення американця Марка Фогеля.
Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков згодом заявив, що під час розмови Путін виступив за усунення першопричин конфлікту в Україні, повідомляє агенція “РИА Новости”.
Він додав, що російський президент запросив Трампа до Москви, а також висловив готовність прийняти в Росії американських посадовців за напрямами роботи, які становлять взаємний інтерес.
За словами Пєскова, ця телефонна розмова тривала півтори години.
Речник президента України повідомив ввечері, що Дональд Трамп також поговорив із Володимиром Зеленським, розмова тривала годину.
За словами Зеленського, вони говорили про можливості досягти миру, про співпрацю команд, а також про технологічні можливості, як-от дрони та інше сучасне виробництво.
“Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом”, – зазначив Зеленський.
Він розповів, що Трамп поінформував його про деталі своєї розмови з Путіним. Також вони домовилися про наступні контакти та зустрічі.
Політики в Європі та в США відреагували на заяви Трампа про зміст його телефонної розмови з Путіним та зауважень нового глави Пентагону Піта Гегсета про те, що повернути втрачені Україною землі нереально, а її членство в НАТО малоймовірне.
Більшість з них стверджує, що без України та Європи мирні переговори неможливі, а найбільш гострі критики попереджають, що такі словесні поступки ще до початку переговорів означають зраду інтересів України і Заходу.